Veoma niske temperature ovih dana, dovele su i do veće potrošnje energenata koji se koriste za grejanje. U preduzeću RMU Soko poručuju građanima da kada je reč o uglju ne treba da brinu i da će biti dovoljno količina do kraja sezone. Po rečima direktora Draga Milinkovića, za sada sve teče po planu kada je reč o isporuci ovog energenta.
– Radnicima rudnika Soko, Aleksinačkih rudnika, Bogovine isporučeno je već oko 90% po ugovorima sa sindikatima. Ostale količine idu najvećim delom za termoelektranu Morava, zbog ove situacije sa energetskom krizom i kragujevačkoj Energetici i jedan deo uglja isporučujemo Monikomu Niš, oko hiljadu tona uglja mesečno i to je naš značajan partner. Neke manje količine isporučujemo i sindikatima u Sokobanji, kojih ima 22. Očekujemo da u budućem periodu imamo ovaj nivo proizvodnje koji smo planirali tako da neće biti problema oko isporuke. Građani Sokobanje ne treba da brinu za ugalj u narednom periodu – kaže naš sagovornik.
Ono što je pomalo nepovoljno za ovu proizvodnju, po rečima Milinkovića, je to što mnoga domaćinstva prelaze na alternativne načine grejanja, uvodeći sisteme na pelet. Kako navodi, ugalj je u prednosti bar kada je reč o ceni, mada i ovaj energent u budućem periodu očekuje poskupljenje.
– Cena uglja trenutno je oko osam i po hiljada dinara za tonu. Građani Sokobanje mogu da očekuju jedno manje povećanje, ali ne onoliko koliko je to bilo za pelet i druge energente. Neće to biti sigurno više od petnaest posto – poručuje naš sagovornik.
Dobra vest za građane je da poskupljenja neće biti do kraja grejne sezone.
– Ovih dana se podnosi zahtev ministarstvu i dok te proceduru prođu očekujemo poskupljenje početkom proleća. Ne sada u jeku same zime. Ne bi bilo ni korektno prema građanima – navodi Milinković.
Po rečima direktora RMU Soko, cena uglja poslednji put formirana je 2013. godine.