Anketiranje, pa strategija: Za bolji položaj mladih u Sokobanji

Društvo

Koje su potrebe mladih u Sokobanji, sa kojim se problemima suočavaju i kako da se poboljša njihov položaj u društvu? Odgovore na ova pitanja potražili su predstavnici Lokalnog saveta za mlade, a dobijeni rezultati omogući će kreiranje petogodišnjeg strateškog dokumenta koji bi doprineo većoj vidljivosti ove populacije u lokalnoj zajednici.

– U saradnji sa UNICEF-ovim Reportom kreirali smo prvi deo anketiranja mladih u Sokobanji, pre svega, predstavnika školskog parlamenta, koji će kasnije anketirati ostale učenike škole. Plan je da to proširimo i na ostale mlade u ovom mestu. Da ih anketiramo i vidimo koje su njihove potrebe da bismo kvalitetnije mogli da izradimo taj strateški dokument – pojašnjava Uroš Živković, predsednik Lokalnog saveta za mlade u opštini Sokobanja.

Predstavnici UNICEFA kažu da su zadovoljni kako je protekao prvi deo anketiranja u kojem su učestvovali predstvnici đačkog parlamenta, koji će dalja istraživanja sprovesti na volonterskoj bazi.

– Mladi su bili poprilično iznenađeni i pozitivno su odreagovali generalno na sam proces kreiranja strategije, imajući u vidu da će to uticati najviše na njih. I samim tim bili su izuzetno zadovoljni kada su došli do saznanja da se, u stvari, ceo proces anketiranja vrši onlajn, putem neke nove platforme, koja je njima daleko približnija u odnosu na standardne načine anketiranja – navodi Marko Mitrović iz UNICEF-ove kancelarije u Beogradu.

Uroš Živković, Ana Milićević i Marko Mitrović 

Pripreme za izradu strategije naišle su i na podršku direktorke škole, koja je istakla značaj ove saradnje.

– Srednja škola nikada nije kao svoj cilj imala jedino obrazovanje učenika, u smislu uskih znanja koja se stiču kroz učenje predmeta obrazovnih profila, već smo uvek pokušavali da budemo deo zajednice i da naše đake motivišemo i uputimo na sve načine kako da oni toj zajednici doprinesu. Kroz taj proces saradnje oni uče i neke veštine koje će im biti korisne kasnije, tokom nastavka školovanja i tokom rada. Veoma je značajno da imaju svest o tome da je njihov glas bitan. Kroz ovu saradnju, upravo smo došli do toga – da imaju nekog ko će čuti njihov glas što može doprineti da njihov život i život njihovih vršnjaka sutradan bude kvalitetniji u Sokobanji – navela je direktorka Srednje škole „Branislav Nušićˮ Ana Milićević.

UNICEF-ova platforma čiji je cilj bolji položaj i kvalitetniji život mladih dostupna je na globalnom nivou, a u Srbiji zajednica „reporteraˮ trenutno broji 10.000 članova.

Predstavnici Lokalnog saveta mladih i UNICEF-a na sastanku sa rukovodstvom opštine

Predstavnici lokalnog saveta za mlade i UNICEF-a razgovarali su i sa predstavnicima lokalne samouprave. Na sastanku u Opštini Sokobanja predstavili su platformu i njene ciljeve, kao i načine lakšeg dopiranja do mladih, kako iz urbanih, tako i iz ruralnih sredina. I kako kažu, nadaju se uspešnoj saradnji.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 + 8 =