Zanimljiva ponuda na „biljoberskomˮ sajmu: Brašno od žira, prirodna kozmetika i proizvodi sa Vlasine

Društvo

U okviru svečanosti „Sveti Jovan Biljoberˮ, koje se u Sokobanji održavaju od 2. do 7. jula, u centru grada, prekoputa stare škole, održava se sajam meda i lekovitog bilja. Meštani i posetioci Banje imaju priliku da kupe zanimljive i zdrave proizvode iz različitih delova zemlje.

Ove godine na sajmu učestvuje deset izlagača iz Vrnjačke Banje, Gadžinog Hana, Surdulice, ali i sa područja Vlasine. Među izlagačima je i Nataša Micić iz Gadžinog Hana koja sa lekovitim biljem, kako kaže, radi već 40 godina i od njega spravlja razne preparate. Dodaje da je sajam u Sokobanji dobra prilika da ljudi čuju za njen rad, da razmeni iskustva sa drugim proizvođačima, ali i da nešto proda.

– Stalno smo na Biljoberskim svečanostima i mogu da kažem da je odlična manifestacija i dobro organizovana – smatra naša sagovornica.

Tu je i štand Zorice Ćosić iz Vrnjačke banje koja prodaje prirodnu kozmetiku za negu lica i tela. Njih proizvodi firma u vlasništvu njene ćerke, inače hemičara po profesiji.

– Mnogo volim Sokobanju i za dve godine sam sedmi put. Kada je u pitanju manifestacija mnogo mi se sviđa, lepo je organizovano, ali ta poseta prirodi je najzanimljivija i druženje sa ljudima koji su iskusniji u tom biljoberstvu i dosta razmena tih znanja i iskustava nam mnogo znači – kaže Zorica.

I Stojan Mikić iz Surdulice sajam meda i bilja u Sokobanji video je kao priliku da promoviše svoje proizvode kao i mešavine različitih biljaka. Kako kaže, na njegovom štandu može se naći lekovito bilje koje ublažava nervozu, pomaže kod problema sa disajnim putevima, stomakom i bubrezima, a tu su i melemi za zaštitu kože. Dodaje da Boljoberske svečanosti redovno posećuje već dvanaest godina, a za manifestaciju kaže da je idealna i najjača u Srbiji.

Pažnju prolaznika privlače i proizvodi sa Vlasinskog jezera. Na ovom štandu upoznajemo Dragana Đorđevića koji organski uzgaja lekovito bilje, a pravi i različite proizvode za koje sastojke pronalazi u prirodi. Ovo je i porodični biznis koji traje dve decenije.

– To je tradicionalna proizvodnja u kojoj koristimo pečurke, čajeve, lekovito bilje i šumsko voće, šumsku jagodu, borovnicu, kupinu, malinu, to su naši proizvodi dragocene vrednosti kojih nema u svakom delu Srbije. Zadovoljni smo prodajom i posećenošću Banje. Dosta su zainteresovani stanovnici i turisti koji ovde dolaze – navodi Dragan i dodaje da kao izlagači učestvuju prvi put iako su česti gosti na manifestaciji.

Ranijih godina sajam koji se organizuje u okviru Biljoberskih svečanosti trajao je tri, četiri dana, ove godine prvi put se održava šest dana, koliko traje i manifestacija. Organizator Nebojša Stanojević kaže da pored toga što mogu da kupe proizvode, građani imaju priliku i da od izlagača čuju neke novitete.

– Evo imamo i jednog učesnika iz Makedonije koji ima 23 godine, a zna stvarno na nivou jednog profesora iz te oblasti, mnogo poznaje bilje i čak nam je držao predavanja o magijskom delovanju bilja, nešto što je za nas novitet – kaže Stanojević.

Na sajmu se, kako dodaje, ove godine mogu kupiti i proizvodi od žira koji su veoma interesantni.

– Moram da pomenem štand gde se prodaju proizvodi od žira, čak prave i brašno od žira. Može da se pravi i hleb. Na jednom sajmu gde smo se i upoznali oni su pravili i pogačice i puno drugih poslastica i preparata od žira – pojašnjava naš sagovornik.

Paralelno sa sajmom održava se i seminar, u okviru koga su polaznici juče obišli izvor reke Moravice, a nakon toga boravili na teritoriji Sesalca gde su imali prilike da se upoznaju sa prirodom tog dela Sokobanje, uberu bilje i posete spomenik prirode Sesalačku pećinu. Danas učesnici obilaze izvor Šopur i izletište Vlasinu na Ozrenu, a očekuje ih i uspon na Oštru Čuku, jedan od vrhova na planini Devici.

Tekst: Kristijan Đorđević; Jelena Radovanović

Foto: Kristijan Đorđević

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

two × 5 =