Vrmdžanka pokrenula program „Novo lice žene sa selaˮ: Edukacija besplatna

Društvo

„Novo lice žene sa selaˮ naziv je besplatnog mentorskog programa osmišljenog da ženama na selu pruži podršku i unapredi kvalitet njihovog života. U toku je prijava za drugi ciklus ovog projekta u organizaciji Centra za društveno odgovorno preduzetništvo CDOP, koji će biti otvoren do 15. oktobra. Za učešće se mogu prijaviti mlade žene sa sela, pripadnice etničke manjine ili povratnice, između 18 i 40 godina starosti, a biće uključeno ukupno 20 polaznica. U okviru šestomesečnog perioda, od novembra do maja, edukacija će se sprovoditi onlajn, a biće realizovana i dva okupljanja uživo.

Ovaj kurs sprovodi se u okviru projekta Nemačke razvojne saradnje „Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbijiˮ koji sprovodi GIZ u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije.

Ilustracija freepic

– Ovaj mentorski program ima, pre svega, ideju da pomogne ženi da postavi svoju ideju na način da može da prihoduje od toga. Ono što je realnost na terenu je da uglavnom kada kažemo ‘žena sa sela’, ona se bavi nečim, pomislimo samo da je to neka vrsta hobija, nešto što je usputno, ali za život na selu za jednu porodicu i porodično gazdinstvo potrebno je mnogo više od proizvodnje zimnice ili heklanja, proizvodnje suvenira, ali čak i sa tim aspektom žene mogu da dopune svoj budžet, a negde i da pokrenu posle toga i ozbiljniju proizvodnju kada pronađu odgovarajuće tržište i plasman na to tržište – objašnjava Dragana Tomić Pilipović, ekonomistkinja i predsednica Centra za društveno odgovorno preduzetništvo.

Za edukaciju se mogu prijaviti sve zainteresovane žene koje imaju neku ideju ili, kako kaže naša sagovornica, sumnjaju u svoju ideju. Svaka od učesnica dobiće mentorku koja će joj pomoći da svoju ideju realizuje. Naša sagovornice ističe da je sve besplatno, a da poziv nije ograničen samo na Sokobanju, već je otvoren za celu Srbiju. Ona ističe i da mreža koju vodi ima preko 120 aktivnih članica iz cele zemlje, kao i da se na njihovom sajtu www.mrezajezgro.rs mogu naći besplatni sadržaji izuzetnih žena koje su postigle rezultate kroz svoja lična poslovanja i preduzetništvo i to nesebično podelile.

Ilustracija K. Đ.

Nesvakidašnja je i priča naše sagovornice Dragane Tomić Pilipović koja se pre 15 godina doselila u Vrmdžu i tu počela da ostvaruje svoje profesionalne snove.

– To nas sve vraća u 2008, 2009. godinu, kada sam još uvek radila u velikim poslovnim sistemima, u vezi sa ljudskim resursima. Tada sam htela da se vratim svojoj izvornoj ljubavi, a to je edukacija ljudi. Ali sam to htela da realizujem u okruženju gde je priroda, i da sve te edukacije u stvari budu u prirodnom okruženju. Tako je nastala ideja za Centar za edukaciju u prirodi koji danas znamo kao Centar za društveno odgovorno preduzetništvo koje ima u svom delovanju fizički prostor koji je isto sad prepoznat kao ‘Rural hub’ ili prvi ‘Co working’, zajednički prostor za rad na ruralu. Preseljenjem životom i radom u Vrmdži sam, pre svega, dobila život, a po najmanje biznis plan i to je u suštini moja najveća pobeda kao i moje porodice. Mi smo došli bukvalno tri dana posle rođendana naše dece, trećeg rođendana naše ćerke i prvog rođendana i krštenja našeg sina, tako da su oni pravi Vrmdžani – priča naša sagovornica.

U početku je, kaže, bilo dileme i nesigurnosti, ali kada se dođe do nekog rešenja i vidljivih rezultata prvih ideja onda je to „vetar u leđaˮ za nadalje.

– Normalno je i ljudski da se pitamo, da li ćemo moći, da li imamo snage, na šta će sve ovo izaći i čemu ovo sve vodi, ali nam zato daje još više snage da istrajemo, da budemo uporni, da pronalazimo rešenje i kada stignemo do neke materijalizacije te naše prve ideje, kažemo ‘to, bravo, uspeli smo, idemo dalje’. Mislim da na taj način ostavljamo i zalog mlađim generacijama, deci, da treba da pokušaju da daju sve od sebe da bi ostvarili svoje snove i želje – iskrena je naša sagovornica.

Selo Vrmdža; Foto: Kristijan Đorđević

Zanimljivo je da mreža Jezgro koju je 2019. predstavlja koncept koji umrežava žene sa sela, ali i sve one žene koje su zainteresovane za život na selu.

– Ima dosta žena koje žive u gradu ili prigradskim područjima koje zvanično nisu sa sela, ali imaju želju i potrebu da budu što bliže baštama, cveću, zimnici i mnogim drugim aktivnostima kojih se svi rado sećamo kada smo bili mali i provodili vreme na selu. Mrežu sam pokrenula sa idejom da žene koje imaju iskustvo prenesu to svoje iskustvo i znanje drugim ženama i to je bilo pod inicijativom ‘Žena ženi’ – dodaje ova uspešna žena.

Program koji trenutno sprovodi „Novo lice žene sa selaˮ, kako navodi, nije samo set veština, već putovanje ka jačanju unutrašnjeg potencijala, preispitivanju stavova i izražavanju jedinstvenog glasa svake učesnice. Zainteresovane za učešće više informacija i prijavu mogu naći na mrezajezgro.rs ili na linku preko Fejsbuk stranice (Mreža jezgro).

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

11 − one =