Након летошњих заседања у месним заједницама, сокобањски одборници вратили су се у скупштинску салу где ће се, према најави, седнице одржавати све до пролећа, док временске прилике не дозволе да она буду у селима која за то имају услова. У оквиру јучерашњег заседања Скупштина је, поред осталог, усвојила деветомесечни извештај општинског буџета, као и трећи ребаланс пословања Јавно комуналног предузећа „Напредакˮ и ове две тачке изазвале су највише полемика.
Према извештају о извршењу буџета, у оквиру првих девет месеци ове године остварени су приходи у укупном износу од нешто више од 747 милиона динара, што представља 61, 60 одсто у односу на план. Што се расхода тиче постигнута је цифра од око 709 и по милиона или 56,93 одсто од планираних.
Из опозиционе групе „Заједно за Сокобањуˮ истакли су да је у неким деловима, као што су социјална заштита и месне заједнице реализација буџета јако мала, истичући да очигледно постоји проблем у саветима да се искористе планирана средства. Шефица групе Тања Николић предложила је да мештани месних заједница учествују у доношењу одлука о начину утрошка средстава и да уз помоћ запослених у локалној самоуправи побољшају реализацију.
У одборничкој групи „Преображењеˮ кажу да нису учествовали у креирању буџета и да имају доста замерки на његову концепцију. Милорад Гавриловић рекао је да Сокобањци треба да осмисле шта је њиховој општини најпотребније и да средства из буџета усмере на изградњу атрактивних локација, а не да се ослањају на државне пројекте и невладине организације.
Доста дискусије изазвао је и трећи овогодишњи ребаланс „Напреткаˮ. Председница Скупштине Данијела Васиљевић је истакла да су запослени у предузећу показали висок степен решавања проблема водоснабдевања и да је с обзиром на суво лето свуда било рестрикција, а у Сокобањи не захваљујући „Напреткуˮ и помоћи локалне самоуправе. Гавриловић је рекао да они имају низ замерки на рад предузећа и да му је потребна озбиљна реорганизација како би из буџета трошили мање пара, а побољшали квалитет услуга.
Овај одборник из опозиционе групе „Преображењеˮ замерио је и што се на седницама скупштине изгласава правна службеност Електро дистрибуцији, рекавши да су људи већ изградили објекте и инвестирали, а да одборници након тога одлучују да ли они у својим објектима могу да имају струју. Он сматра да таква решења треба доносити пре издавања грађевинске дозволе, тако да инвеститор буде сигуран да ће добити електричну енергију. Председница Скупштине Данијела Васиљевић рекла је да су све тачке о којима се одлучује у парламенту важне, укључујући и ову.
На овој седници изгласане су и накнаде члановима Комисије за планове. Председнику овог тела следује 20 хиљада динара по одржаној седници, члановима и секретару по 15 хиљада, а осталима који учествују по пет. Одборник Милорад Гавриловић рекао је да се нада да у овој Комисији седе јако компетентни људи који ће да поштују кровне урбанистичке планове, а не вољу појединаца јер је, како је навео, свима доста прекомерне градње стамбених објеката од којих Сокобања има једнократну корист.
Одборница Тања Николић и овога пута је подсетила да су тражили ванредно заседање на којем ће се разматрати пројекат „Честобродицаˮ и да након решења Министарства одлуке у вези са овим пројектом Скупштина није ставила ван снаге. Она је затражила и одговор на одборничко питање докле се стигло са припремом документације за изградњу хотела „Здрављакˮ.
На овом заседању Сесалачка пећина проглашена је спомеником природе (ОВДЕ), први пут након дужег времена одржан је уживо пренос (ОВДЕ), а одборници су једногласно усвојили одлуку да се одрекну дневница у хуманитарне сврхе (ОВДЕ).
Текст: К. Ђ; Ј. Р.
Фото: К. Ђ.