Sesalacka pecina

Сесалачка пећина добила статус споменика природе

Друштво

Сесалачка пећина ускоро ће се наћи на листи споменика природе у Републици Србији, након што буде уписана и у регистар оваквих подручја. Одлука о проглашењу овог блага смештеног у источном делу Сокобањске котлине, код села Сесалац, заштићеним подручјем изгласана је на јучерашњој седници Скупштине општине Сокобања. Споменик природе „Сесалачка пећинаˮ сврстан је у III категорију заштите како би се очувала пећина као подземни облик карстног рељефа, као и различити типови подземних и површинских станишта.

Како се наводи у усвојеном акту, ово подручје одликује разноликост облика геодиверзитета, као и веома богат билошки диверзитет, ендемична врста псеудошкорпије, разноврсност херпетфауне са укупно шест врста водоземаца, 16 врста гмизаваца и 10 врста слепих мишева.

Sesalačka pećina

Ову одлуку и власт и опозиција у Сокобањи сматрају веома важном јер ће допринети развоју туризма, али и заштити овог природног богатства.

– Управљач ће бити Туристичка организација. Надам се да ће она стручно, кадровски све оспособити и одлуку о овоме спровести онако како је по члановима и одлуци предвиђено. Озбиљни су то послови, од израде плана управљања, преко програма годишњих управљања, правилника о чуварској служби до орто-фото снимака, карата итд – напомиње председница Скупштине Данијела Васиљевић.

И одборници опозиционе групе „Заједно за Сокобањуˮ подржали су овај предлог, а одборница Тања Николић каже да је иницијатива јако добра и да се нада да ће наставити са оваквом врстом активности на подручју општине Сокобања. Позитиван став изнео је и представник Групе грађана „Преображењеˮ Милорад Гавриловић, рекавши да је предлог који су подржали сјајан и да кроз нека додатна средства треба уредити тај простор који потенцијално Сокобању може издвојити од других туристичких дестинација у Србији.

Sesalačka pećina

Простор који је стављен под заштиту износи преко 20 хектара. Природно добро је на 590 и 650 метара надморске висине, а основне морфолошке целине простора су пећина са системом канала познате дужине 516 метара, део долине Зарвине реке која протиче кроз пећину и падине околних висова церак и Врдиште. Утврђен је други степен заштите који подразумева да се врше радови који неће нарушити природне одлике овог подручја. У плану је, како је раније најављено, да овај део добије и визиторски центар.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото из архиве: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

6 + 18 =