Сокобања добија панорамски пут најдужи у Србији: Туристички инфо-пунктови, видиковци и осматрачнице део пројекта

Друштво Туризам

Панорамски пут дужине између 11 и 13 километара још једна је атракција коју ће Сокобања ускоро понудити својим посетиоцима. Биће ово прилика да се непосредно сусретну са раскошном природом сокобањског краја, а опет ће све бити уређено и прилагођено савременом туристи. Панорамски пут водиће од излетишта Борићи, преко пута за Озрен и Очно и Широке падине до Лептерије.

По речима Љубинка Миленковића, директора Туристичке организације Сокобања, панорамски пут изнад Сокобање биће најдужи у Србији.

– Једном лаганом, али мало дужом шетњом, посетиоци ће моћи да обилазе стазу на три начина. Значи могу целу стазу да обиђу или само неке њене делове, али она ће бити потпуно прилагођена за један безбедан и мало конфорнији боравак у природи. Биће омогућено и деци, па чак и људима у зрелијим годинама да савладају овај задатак. Садржаће два видиковца, један ће бити смештен на Озрену, један на планини Девици одакле се види цела котлина, са телескопима за детаљно посматрање околине – упознаје нас са детаљима пројекта директор Туристичке организације.

Биће, како додаје, и одморишта, сенила, безбедоносних ограда, трекова, путоказа и инфо-пунктова где ће посетиоци моћи да добију корисне информације, освежење, туристичку мапу и потребне кју-ар кодове за наставак обиласка.

Школа у Раденковцу биће Еко-омладински едукативни центар

– Партнер са ове стране границе из Србије из Сокобање је Сокобањско еколошко друштво(СЕД) које ће у оквиру својих активности уредити стару зграду основне школе у селу Раденковцу и ставити је у функцију Еко-омладинског едукативног центра. Школа се налази у шуми која се зове Рудина и која је у поступку заштите и биће усклађена активност са панорамским путем – додаје Миленковић.

Саставни део пројекта су и објекти намењени туристима са специјалним интересовањима. Тако ће на овој рути бити постављене две до три осматрачнице за птице и животиње.

– Заљубљеници у природу моћи ће буквално да имају непосредни контакт са њом. Као стручно лице из области туризма, увек сам био противник да градимо објекте где ви природу посматрате кроз прозор, стакло, из неке кабине или са неког седишта. Увек сам био поборник пројеката да човек мора да има непосредни контакт са природом, како би заиста имао доживљај и како би она имала позитиван утицај на његово здравље, на општу здравствену кондицију и да може да изазове један општи добар осећај. Тако да је то један од важних пројеката, не само за Сокобању већ и регионални пројекат пошто је јединствен у нашој земљи – наводи наш саговорник.

Ова пројектна идеја Туристичке организације Сокобања позитивно је оцењена од стране програма Интеррег-ИПА прекогранична сарадња између Бугарске и Србије преко кога ће бити обезбеђена средства, а по речима Миленковића, наредне године очекује се почетак реализације.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

 

1 thoughts on “Сокобања добија панорамски пут најдужи у Србији: Туристички инфо-пунктови, видиковци и осматрачнице део пројекта

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

10 − 7 =