Reagovanje na Nacrt plana „Rtanjˮ: Izrađivač umesto da štiti životnu sredinu, odgovornost prebacuje na Opštinu

Društvo

Nacrt prostornog plana Specijalnog rezervata prirode Rtanj nastavlja da pobuđuje pažnju javnosti. Dva dana nakon što je ovaj dokument predstavljen građanima i dalje se nižu pretpostavke, sumnje i strahovi. Na adresu naše redakcije stiglo je pismo Igora Stojanovića, predstavnika grupe građana Sokobanja, u kojem izražava nezadovoljstvo onim što je o nacrtu prostornog plana u izjavi za naš medij navela Dubravka Pavlović, jedan od rukovodilaca u izradi ovog dokumenta. Kako navodi Stojanović, građani su uznemireni, a nacrt prostornog plana prepun nepravilnosti i nelogičnosti.

– Najveća zabrinutost kod prisutnih građana iskazana je u primedbama dodatnog ugrožavanja demografske slike sokobanjskih sela, kao i apsolutna neodgovornost i nestručnost svih obrađivača po pitanju zaštite životne sredine. U samom planskom dokumentu stoji da se razvijanjem ovog plana predviđaju negativni uticaji na životnu sredinu i da se to ostavlja lokalnoj samoupravi na odgovornost – naveo je Stojanović.

On je dodao da, iako postoje dva elaborata na temu Sokobanjske kotline i Specijalnog rezervata prirode „Rtanjˮ, izrađenih u relativno skorom vremenskom periodu, obrađivači plana nisu našli za shodno da ih pomenu, a kamo li uvaže. To kako je istakao, uzrokuje duboku skeptičnost kod građana Sokobanje i Boljevca, a izjave gospođe Pavlović ih, naveo je, samo dodatno produbljuju.

– Za sam plan predočen na veb portalu u najmanju ruku se može reći da je nezavršen. Tekstualni deo plana navodi čak šest novih akumulacija vode od kojih su jedva tri iskazana u planu. Tekstualni deo pominje akva prak, terene za golf, konjičke staze, objekte raznih namena dok se na predočenim mapama niti jedan od pomenutih ne predočuje tačnom lokacijom – navodi Stojanović u svom dopisu.

Vrmdžansko jezero

On se osvrnuo i komentar Pavlovićeve da javnost u Sokobanji nije reagovala na javni uvid, okarakterisavši ga kao licemerni. Stojanović smatra da je rani javni uvid prošao neprimećeno zbog, kako je istakao, nedovoljne transparentnosti u radu lokalne samouprave. I prezentacija plana prošla bi neprimećeno, naveo je on, da se vest o potencijalnoj gradnji više megalomanskih projekata tik uz strogo zaštićenu zonu specijalnog rezervata prirode „Rtanjˮ nije pojavila na jednom od lokalnih veb portala.

– Na opasku više prisutnih da se čak ni javni uvid u pomenuti plan nije oglasio kako treba i da je povređen ‘Pravilnik o sadržini, načinu i postupku izrade dokumenta prostornog i urbanističkog planiranja’ neisticanjem dokumenata u toku javnog uvida u holu opštine Sokobanja u analognom obliku, gospođa Pavlović je kratko odgovorila da to nju ‘ne interesuje’ i da se za to ‘obratimo lokalnoj samoupravi’, što jasno ukazuje na nezainteresovantost i neodgovornost Agencije za prostorno planiranje i urbanizam iako se to jasno navodi kao njihova odgovornost, a po ‘čl. 55-68. Pravilnika o sadržini, načinu i postupku izrade dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja (Službeni glasnik RS, broj 32/19)’ koji je inače i naveden na samom početku planskog dokumenta – objašnjava Stojanović.

Ovo reagovanje još jednom potvrđuje uznemirenost sokobanjske javnosti kada je u pitanju Nacrt prostornog plana za Specijalni rezervat prirode „Rtanjˮ za koji strahuju da može ugroziti prirodu i život tamošnjeg stanovništva.

Nacrt prostornog plana koji obuhvata 213 kvadratnih kilometara i šest sokobanjskih i boljevačkih sela, uradili su JUGINUS (Jugoslovenski institut za urbanizam i stanovanje), Geografski fakultet u Beogradu, Javno preduzeće za urbanizam u Kragujevcu i Centar za planiranje urbanog razvoja, a rukovodioci su Dubravka Pavlović, dr Velimir Šećerov i Mirjana Marinković Gabarić. Naručilac ovog dokumenta je država, na osnovu odluke Vlade Republike Srbije, dok je izradu finansiralo Ministarstvo građevinarstva.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

8 − four =