Порез на имовину већи него претходне године: Цене на тржишту условиле ново поскупљење

Друштво Политика

Нове цене пореза на имовину за наредну годину, избор општинског правобраниоца и његовог заменика, неке су од тачака које су усвојене на данашњој седници Скупштине општине Сокобања.

Повећање пореза у првој, другој и трећој зони

Након данашње седнице Скупштине општине Сокобања грађани у појединим, пре свега централним градским зонама мораће да издвајају више пара за порез на имовину. Највише повећања цена претрпеле су прва и друга зона где су цене пореза повећане за грађевинско земљиште, станове и куће, а у првој зони и за пословне зграде.

Код станова је дошло до измене цена у првој зони са 138.880 динара на скоро 159.000 динара и у другој зони, са око 147 хиљада на 169.000 динара. Известилац по овој тачки Јасмина Миленовић објаснила је да су цене пореза у другој зони више него у првој из разлога што у првој зони имамо зграде које су старе, а у другој где су Подина, Превалац, Царина је све новоградња.

Код кућа за становање је дошло до измене цена у првој, другој и трећој зони. Нова цена за прву зону је око 60.000, за другу близу 53 хиљаде, а за трећу нешто више од 38 хиљада динара. Утврђено је и повећање цена метра квадратног код грађевинског земљишта у првој, другој и трећој зони и то скоро дупло више у односу на претходну годину. Нови ценовник одразио се и на пословне зграде у првој зони, а цена је повећана за неких шездесетак хиљада динара.

Одборница опозиције: Увећање ће оптеретити грађане

Опозициона одборница Тања Николић рекла је да нису добили објашњење зашто је дошло до повећања пореза за, како је навела, 15 до 20 одсто. Како је истакла кључни проблем је измена закона из 2018. и избацивање дела који је ограничавао скупштине да драстично повећавају основице за порез на имовину. То је довело до тога да је убрзо, како је рекла, порез повећаван и за 80 одсто.

– Током дискусије смо добили тумачења одборника из власти да је то мало, да је то 1000 до 2000 динара по домаћинству, односно по кући, нисмо добили тачне пројекције колико ће грађани морати да плате, али 10 до 15 посто у једној години сматрам да је пуно и никако нећемо рећи да то није увећање које ће оптеретити грађане Сокобање – рекла је ова одборница додајући да је и 1 посто увећање које треба објаснити грађанима.

Други проблем, како је навела, представља то што је у Сокобањи одлука о зонирању из 2020. године јако лоша. То је, додала је, довело до тога да људи који живе у удаљенијим подручјима и деловима Сокобање буду прва зона и да плаћају исти порез као што плаћају порез грађани на мермерном шеталишту.

– На данашњој седници скупштине смо предали иницијативу за измену одлуке о зонирању са потписима грађана. Ако упоредимо пореску основицу за станове у првој или другој зони, у 2021. години пореска основица је била 74 хиљаде, данас овом одлуком 2025. године је 169 хиљада по метру квадратном. То је увећање од преко 120 посто. Одборници одборничке групе ‘Заједно за Сокобању’ нису гласали за ову одлуку и не учествују у гласању и у доношењу одлука власти – поручила је Николићева.

Шеф одборничке групе СНС: Тај новац улажемо у велике инвестиције 

По речима Драгана Николића, шефа одборничке групе СНС, ово је изузетно важна тачка, а одборници опозиције дошли су неприпремљени за расправу.

–Неколико чланова одборничке групе ‘Заједно за Сокобању’ били су у законодавној или у извршној власти и у ранијем периоду, а нису баратали подацима како се израчунава пореска основица, како се израчунава порез који ће грађани имати, тако да смо доста времена и дискусије потрошили на објашњавање тога како се то ради – рекао је Николић.

Он је навео да се порез израчунава на основу Закона о порезу на имовину тако што се разматра колико је прометовања било у претходном периоду, колико је станова продато, по којој цени је продато и онда на основу те продате цене формира порез.

– Повећање ће бити око 1000 динара за грађане Сокобање у неком периоду, што сматрам да није нека велика цифра, с обзиром да приходи од пореза у буџету чине велики проценат, скоро 50 посто буџета општине Сокобања, а ми знамо да је буџет општине Сокобања развојни и да се тај новац користи за велике инвестиције које ћемо имати. Све ово што се ради по Сокобањи и цела ова инфраструктура доста зависи од тог пореза, тако да грађани ће индиректно имати бољитак од свега тога. Ако у неком наредном периоду цене некретнина буду мање, онда ће и порез бити мањи. То једноставно диктира тржиште, добро је да се људи јављају, да хоће да купују. Значи да је Сокобања на добром путу и да су људи заинтересовани да дођу овде – рекао је шеф одборничке групе СНС.

Сокобањски парламент изгласао је и да Мирјана Кокерић, дипломирани правник из Сокобање у наредних пет година обавља функцију општинског правобраниоца, док је за њену заменицу изабрана Јелена Јаношевић, такође дипломирани правник из Сокобање.

Одборници су усвојили и остале две тачке које су се тицале измене Статуа Културног центра Сокобања и разрешења и избора председника Корисничког савета јавних служби.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

4 × four =