Свечаним пресецањем врпце од стране Миодрага Николића, председника општине Сокобања, и Далиборке Стевановић, директорке Културног центра Сокобање, синоћ је уз присуство великог броја грађана отворена уметничка галерија Легата „Милуна Митровића”. Ово је био значајан догађај за Сокобању јер је након вишегодишње паузе у раду галерије поново одата почаст хуманисти и великом сликару који је Бањи завештао своја најдрагоценија дела.
Легат „Милуна Митровића” први пут је отворен на Дан општине Сокобања 21. јуна, пре 23 године, када су и први пут биле изложене његове слике. Том приликом Милун је завештао преко 150 слика Општини Сокобања, као трајно сведочанство његове љубави према родном граду, њеним живописним пределима и људима.
На синоћном отварању галерије, о Милуну Митровићу и његовом раду говорили су добар познавалац прилика у Бањи др Милош Милојковић, савременик, колега и пријатељ, сликар из Сокобање Момир Армуш, иначе са Милуном творац Уметничке колоније „Сокоград”. Присутан је био и магистар, сликар Павле Насковић, из Алексинца. У културном делу програма, приређеном од стране Културног центра Сокобање, присутни су имали прилику да уживају у јединственој симбиози свих уметничких израза, како самог простора са уметничким делима, тако и кроз поезију и мелодију гитаре, са извођачима Милошем Паовићем и Владимиром Црномарковићем.
‒ Овај простор је заиста, као што и сами можете да видите, јако леп и репрезентативан, и наменски је направљен као изложбени простор, односно галерија. Овде ће бити у могућности да излажу излагачи различитих професија, што из сликарства, што других врста уметности, визуелних, али је такође и адекватан простор и за неке друге уметничке форме попут књижевних вечери, музичких концерата мањих формата, камерних концерата. Поставка Милунових слика биће стална поставка у једном делу галерије, док ће други део галерије бити за различите излагаче који нам се буду јављали. Наравно предност увек имају локални уметници и ствараоци, а затим наравно и еминентни сликари из Србије, али и из региона ‒ рекла је, поред осталог, на отварању Далиборка Стевановић, директорка КЦС.
Општина је за сређивање и поновно отварање легата, односно стављање легата у функцију издвојила два милиона динара, што по оцени Миодрага Николића, председника општине Сокобања, и нису велика средства имајући у виду значај галерије за културни и друштвени живот Бање.
− Милун Митровић, чувени сокобањчанин и сликар, је то заслужио. Завештао преко 150 својих уметничких дела Сокобањи, уметничких дела од непроцењиве вредности. Ако вам кажем да његове уметничке слике имају вредност од 500-600 до 10 и 15 хиљада еура, ништа нећу погрешити. Оно што ћемо ми у наредном периоду радити обезбедићемо и адекватан депо, урадити процену вредности, јер то заслужује дело Милуна Митровића и његове породице која је сав овај опус дела завештала општини Сокобања пре 30 година. − истакао је први човек сокобањске локалне самоуправе.
Милун Митровић, рођен је 15. децембра 1922. у селу Рујевица код Сокобање, а преминуо је у Бањи 2010. године. Од 1945. године живи и ради у Београду. Дипломирао је на Академији ликовних уметности у Београду, 1972. године.Његови радови били су на изложбама у Тузли, Загребу, Бечу, Ослу, Трондхајму, Букурешту, Едимбургу, Монтреалу, Њујорку, Чикагу и широм Србије. Добитник је више награда за сликарство, а одлуком Председништва СФРЈ одликован је орденом рада са златним венцем 1980. године. Током своје сликарске каријере створио је више од 1000 дела.
Текст: Н. Миљковић и К. Ђорђевић
Фото: К. Ђорђевић