Meštani Sokobanje i njihovi gosti imali su prilike krajem prošle sedmice da se druže sa pesnikom i našim kolegom Vlastom N. Cenićem i njegovom poezijom koja govori o detinjstvu, odrastanju i nekadašnjem životu u našim naseljima kojega se sa nostalgijom sećamo.
Tu priliku, ako se uzme činjenica da je u petak uveče amfiteatar u centru Sokobanje bio pun kako starije tako i mlađe publike koja je sebe pronašla u Cenićevim stihovima.
− Uvek se osećam lepo u Sokobanji, u tom zelenom srcu Srbije. Biti u amfiteatru ispred Muzeja, stati oči u oči sa publikom i držati im pažnju skoro sat vremena, to je jedna vrsta izazova, ali i hrabrosti. Bilo je u publici i dece i starijih. Sa decom smo pozdravili početak nove školske godine i mahnuli letnjem raspustu, koji je otišao u sećanje. – rekao je u razgovoru za naš portal Vlasta N. Cenić.
Cenić se bezbroj puta dokazao ne samo kao eminentni pisac koji uspešno piše o temama koje su bitne za publiku, što se kaže od sedam do 77 godina, već da je svojevrsni animator i u svom nastupu aktivno uključuje publiku. U tome je imao i svesrdnu pomoć od prisutnih.
− Pomagači u programu bili su mi Vukašin iz Orahovca, sa Kosova i Metohije, zatim još jedan Vukašin, iz Stare Pazove. Pomagali su mi i jedan saradnik sunca, učesnik Ršumove Akademije sunca, Jovan iz Niša i još neki veseljaci, npr. iz Vranića kraj Beograda – pojasnio je pesnik u izjavi za naš medij.
Cenić piše na književnom jeziku, ali i na dijalektu. Baš ti stihovi na jeziku njegovog kraja su publici najinteresantniji i baš te stihove traže.
− Iako je bilo ljudi sa raznih strana Srbije, dobro smo se razumeli, jer je jezik poezije most među ljudima, a to što je narodni, nije smetalo. Naprotiv. Posebno su me oduševili stariji, koji su pored dece, što je savim očekivano, učestvovali u horskom kazivanju pesme „Nataša”. Vladala je neka čarolija, očigledno. – tako je Cenić ocenio svoj nastup koji je očigledno bio emotivan.
Pesnikov nastup je organizovao Kulturni centar Sokobanja u okviru svoje manifestacije „Banjsko kulturno leto”.