Обележен Дан школе „Бранислав Нушићˮ: Признања најбољим ученицима

Друштво

Свечаном академијом у сали Биоскопа „Моравицаˮ колектив и ђаци сокобањске Средње школе „Бранислав Нушићˮ, обележили су 62. рођендан установе и 160 година од рођења нашег комедиографа по коме је школа добила назив. На почетку прославе зачула се студентска химна „Гаудеамус игитурˮ, у извођењу школског хора, а потом је представљен рад школе и награђени најбољи ученици. У свом обраћању директорка школе Ана Милићевић подсетила је на славног бањског госта Бранислава Нушића.

– Сто шездесет година је прошло од дана рођења Бранислава Нушића, нашег славног комедиографа, новинара, дипломате и честог госта Сокобање. Госта који нас је занавек задужио својом крилатицом која и дан данас на свим меридијанима издваја нашу бању од других туристичких места. У знак сећања на њега изузетно ми је драго што наша школа носи његово име и што можемо сваке године и у оквиру обележавања Дана школе да се присетимо Нушића и његовог значаја за нас – рекла је директорка.

Један од начина да се ода поштовање Нушићу, како је истакла, јесу и изузетни резултати вредних и талентованих ученика школе која носи његово име.

– Оно што краси прошлу годину је разноврсност интересовања и талената које су наши ученици показали. Можда треба истаћи резултате Богдане Петровић, она је мултиталентована, успешна у многим областима, ради доста на себи и број књига које је она добила говори о њеним успесима. Наравно и сви остали учесници су веома успешни. Имали смо неколико пласмана међу првих десет на републичким такмичењима, то показује да као мала школа можемо много да постигнемо. Углавном су била такмичења из области језика, али имамо и из природних наука, спортских такмичења и нешто што је обележило ову годину су конкурси из области ликовне културе где је таленат наших ученика био препознат – додала је у изјави за наш медиј, након свечаности.

Директорка је истакла да је задатак школе да уз помоћ локалне заједнице у наредном периоду створи услове у којима ће таленат, знање и вештина ученика бити препознати, унапређени и вредновани на одговарајући начин. Она је поручила ученицима да буду вредни и радни и да ће то сигурно бити препознато и награђено.

Сокобањска средња школа, најпре као гимназија, са радом је почела 1. септембра 1962. Тада је имала одељења природно-математичког и друштвено-језичког смера. Како је записано, прва генерација бројала је сто ученика који су наставу похађали у старој згради основне школе. Нова школска зграда почела је да се гради већ 1963. године, а колико је тадашњим Бањцима било важно образовање показује то што је уместо планираних пет, прикупљено више од 14 милиона тадашњих динара из општинске касе, од предузећа и грађана.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

thirteen + 20 =