Med

Novine za male proizvođače: Med jednostavnije i brže u trgovinama

Društvo

Dr Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, najavljuje da će kvalitetan domaći med od malih individualnih proizvođača lakše i brže stizati do potrošača, sada i preko trgovinskih radnji. Zahvaljujući novim propisima prilagođenim evropskoj praksi, koja je bila liberalnija od naše, pčelari će jednostavnije da pakuju med i da ga plasiraju u trgovinama.

̶ Mi smo jednog trenutka nasledili praktično iz SFRJ propis po kome je svaki pčelar morao da ima maltene iste prostorije kao i bilo koja firma za otkup i plasman meda. Tek prošle godine, nakon maksimalnog razumevanja nadležnih i uz sve razgovore koji su trajali više godina, ova postavka u ministarstvu donela je odluku da nam izađe u susret i da propise približi Evropskoj uniji. Mi smo dobili jedan novi pravilnik u vezi sa prostorijama koji je praktično omogućio da svaki pčelar uz apsolutno minimalne uslove može da registruje prostoriju u domaćinstvu ̶ kaže dr Živadinović.

On je objasnio da pčelar treba da pošalje zahtev ministarstvu, to jest upravi za veterinu. Nakon toga će momentalno dobiti takozvani RS broj koji je registarski broj tih prostorija i moći će da plasira med.

Med
Foto: SPOS

Nakon nedavnog sastanka u Upravi veterine, prema rečima prvog čoveka pčelarske organizacije, rešen je još jedan ograničavajući faktor, a to je da se ranije ovakav med mogao plasirati samo isključivo putem pijaca, sajmova i naravno kućnog praga.

Rodoljub Živadinović
Rodoljub Živadinović, izvor fotografije: Fejsbuk

̶ Zaključeno je da nam nije potrebna izmena pravilnika koju smo mi tražili u vezi sa plasmanom malih količina iz prostog razloga što se med po zakonu tretira kao primarni poljoprivredni proizvod. Što znači u trgovinama na tržištu ima isti status kao što ima krompir, kupus ili bilo koje povrće koje plasiraju trgovine. Praktično pčelar može da preda med bilo kojoj trgovini koja naravno želi da kupi med – objašnjava naš sagovornik.

Normalno med treba da bude spakovan u tegle, treba da ima odgovarajuću etiketu u skladu sa zakonom. Po najnovijim zakonima pakovanje mora da ima i bar kod i naravno RS broj koji je dobio od strane uprave za veterinu. Tako da potrošači imaju sve neophodne informacije u vezu sa medom.

̶ Med mora da ima kompletnu analizu kako zakon traži. Znači deklaraciju, etiketu i tako dalje. Na njoj mora da piše sve što treba da piše. Mi smo naše članove obavestili šta sve etiketa po najnovijim propisima mora da sadrži. Tako da je mnogo toga pojednostavljeno i pčelari konačno mogu zaista da plasiraju med direktno bez ikakvih problema ̶ kaže dr Živadinović i dodaje da je to u interesu i pčelara i potrošača.

Još jedna dobra vest je da se primarnim poljoprivrednim proizvodom smatraju i mešavine sa recimo orasima, lešnicima i tako dalje. To su praktično mešavine dva ili više primarnih poljoprivrednih proizvoda. Jedino što ne sme to je da ti proizvodi ne budu tretirani u skladu sa zakonom.

̶ Recimo ne smete lešnike da pečete. Možete ih mešati onako naturalne kakvi oni jesu, ako ih pečete to se već smatra preradom. I onda ne možete da plasirate kao primarni poljoprivredni proizvod jer on više nije primarni poljoprivredni proizvod ̶ pojašnjava prvi čovek srpske pčelarske organizacije.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × five =