Одборници из Групе грађана „Преображењеˮ били су уздржани приликом усвајања буџета за наредну годину јер на њега имају доста примедби, каже Милорад Гавриловић, шеф ове опозиционе групе. У изјави за наш медиј након, како је назвао, маратонске седнице, рекао је да се о неким деловима буџета може говорити и похвално, али да ће на крају, након реализације планираних активности, грађани осетити на својој кожи да ли је он генерално био добар или не.
Током расправе о буџету, Гавриловић је рекао да је он инвестициони у смислу улагања у оно што би требало да буде нормално у једној средини, као што је улагање у водовод, канализацију, уређење улица, али да недостаје нешто капитално што би привукло госте да дођу у Сокобању. По његовом мишљењу, неопходно је улагање у сеоски туризам, како би било што веће понуде.
– Имамо плаћене већнике, они треба да предложе да се реализује по једна капитална ствар. Својевремено сам предлагао да направимо дане Стевана Сремца у Сокобањи, да се повежемо са Сентом где је рођен и да направимо неки фестивал, попут оног у Врмџи који добија доста похвала. У области образовања је била идеја да се отвори педагошки музеј у Сокобањи који би био добра понуда за екскурзије. Реконструкција пута према Алексинцу је врло проблематична за проширење ауто-пута, зашто не размишљати о изградњи једног хелидрома уз помоћ државе. Повезати се са нишким аеродромом, тако да гости избегну перипетије од Алексинца до Сокобање – навео је Гавриловић.
Овај одборник је похвално говорио о мери дуалног образовања, за коју је општина издвојила средства, рекавши да је то јако битно како би се избегло партијско запошљавање. На овај начин, додао је, јавна предузећа запошљавала би најбоље ученике, али би морале да се укључе и друге установе, јер је у систему тренутно само Туристичка организација Сокобања.
– Апеловали смо да и остала јавна предузећа, привредници Сокобање пронађу свој интерес и да бирају оне најбоље ученике који би касније код њих научили оно што их чека на послу када заврше средњу школу и на тај начин побољшали успешност тих предузећа – рекао је Гавриловић.
И овај одборник критиковао је што се превелика средства издвајају за зараде запослених, како у јавним установама, тако и у самој Општинској управи, рекавши да се неки запошљавају преко разноразних агенција како би се избегао закон о максималном броју запослених.
– Мислимо да није оправдано, да превелик број људи ради на неким пословима за које треба мањи број извршилаца – рекао је овај одборник.
Скупштина општине Сокобања на заседању, које је одржано 16. децембра, усвојила је и планове и програме јавних предузећа, а одборници „Преображењаˮ дали су зелено светло само Туристичкој организацији Сокобање. Гавриловић каже да је њихов програм одлично урађен и да су конкретно описали и образложили све активности и утрошак средстава.
Он је и овога пута рекао да је Јавно комуналном предузећу „Напредакˮ потребна озбиљна реконструкција како би њихов рад био ефикаснији уз мањи утрошак средстава.
– Посебно сам незадовољан што још увек нисам добио одговоре на одборничка питања, колико кошта санација једне шахте у Сокобање, који је био рок за завршетак Лимун бање, колика су средства утрошена за реконструкцију Лимун бање и тако даље – навео је Гавриловић.
На крају је рекао да без обзира на све жели да општина постигне бољитак наредне године, јер је то интерес свих грађана који живе на њеној територији.