Хигијена у Сокобањи данас је на много бољем нивоу у односу на неки претходни период, кажу у Јавно комуналном предузећу „Напредакˮ, али додају и да неке наше лоше навике отежавају рад служби и стварају еколошки ружну слику. Тако је обала Бованског језера поново прекривена смећем иако је на Дан планете земље ове године она темељно очишћена када је избачено преко 300 џакова пластичне амбалаже и осталог смећа. На то нам је указало и руководство предузећа, апелујући на грађане да смеће одлажу у за то предвиђене контејнере.
– Јавно комунално предузеће је са тридесет својих радника учествовало у чишћењу обала и приобаља Бованског језера, и поражавајуће је да је после месец и по дана стање као да није било чишћења. У тој акцији коју је организовала и Општина, учествовали су и радници Општинске управе и ЈП ‘Зеленила’ и још неких предузећа – подсетила је директорка „Напреткаˮ Ана Вељковић и замолила грађане да користе контејнере за рециклажу.
Лоше навике видљиве су и у самом граду. Честа је слика да поред контејнера буде одложен некомунални отпад, што комуналцима ствара више посла. Директорка подсећа да је то кажњиво и супротно општинској одлуци.
– Још једном апелујем на наше суграђане да не одлажу уз контејнере некомунални отпад, то је грање, шибље, кревети, намештај, шут, цигле, што смо имали прилике да видимо претходних дана. Јавно комунално предузеће је о свом трошку отклонило све то. Постоји могућност изнајмљивања контејнера према важећем ценовнику ЈКП ‘Напредак’. Немојте одлагати такав отпад поред контејнера јер то је и додатни напор. Немамо довољно радника за одвоз таквог непредвиђеног отпада и то ружи слику нашег града, шаље ружну слику ка другим нашим гостима. Дакле, треба свако од нас да допринесе чистоћи Сокобање – поручила је директорка.
Како додаје, у последње две године постигнут је веома добар ниво одвоза смећа. Постављен је рекордан број контејнера, повећан број одвоза у месним заједницама на четири месечно, а ради се и интервентан одвоз. Повећан је и број бесплатних акција одвожења кабастог отпада од једне на две годишње, док радници, како истиче директорка, раде у три смене. Да би Сокобања задржала епитет еколошке општине и зеленог срца Србије у комуналном предузећу посвећени су и рециклажи отпада, а прошле године „Секопакуˮ је испоручено преко 20 тона само картонског амбалажног отпада.
Текст: К. Ђ; Ј. Р.
Фото архива: К. Ђ.