LAG Rtanj ugostio kolege iz Slovenije: Predstavljena dobra praksa i dogovorena dalja saradnja

Društvo

Predstavnici Lokalne akcione grupe, LAG Rtanj, uz podršku Opštine Sokobanja, ugostili su kolege iz Slovenije u okviru Četvrte misije bilateralne saradnje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i hrane Republike Slovenije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije. Na sastanku, koji je održan juče, u zgradi Opštine u Sokobanji predstavljeni su projekti i primeri dobre prakse dve lokalne grupe, LAS Bogatstvo Podeželja i domaćina LAG Rtanj. Pored predstavnika dve lokalne samouprave, Sokobanje i Boljevca, prisustvovali su i predstavnici srpskog ministarstva.

Levo Jasmina Miljković, načelnice Odeljenja za upravljanje i program, šefa IPARD upravljačkog tela

Po rečima Jasmine Miljković, načelnice Odeljenja za upravljanje i program, šefa IPARD upravljačkog tela, tema sastanka odnosila se na pripremu paketa za akreditaciju lider mere u sklopu IPARD 3 programa. Ona je navela da na teritoriji Srbije za sada postoji 21 lokalna akciona grupa. Kako je dodala, da bi ubuduće koristile sredstva iz IPARD programa treba da se transformišu i posluju na način koji je zastupljen u Evropskoj uniji.

– To podrazumeva i udruživanje jedinica lokalne samouprave u sastav LAG-ova. One sad značajno pomažu LAG-ovima kroz svoje programe, ali i u buduće, a to je i definisano zakonom o poljoprivredi i ruralnom razvoju, one mogu biti osnivači, članovi Lokalnih akcionih grupa. To je da kažem jedna novina. Ono što do sada rade lokalne grupe i projekti kojima su se bavile ništa se ne razlikuje od onoga što će raditi i u buduće. Dakle to je pristup odozdo na gore kao što je bio i do sada, to je osnova saradnje, udruživanje, pokretanje lokalnih inicijativa, lokalnih projekata i prepoznavanje na terenu onog što je najbitnije u lokalnoj sredini, a način finansiranja će ići kroz IPARD 3 program, odnosno to je program Evropske unije za poljoprivredu i ruralni razvoj IPA predpristupni fond – navodi naša sagovornica i dodaje da je LAG Rtanj primer dobre prakse, gde je vidljiva dobra saradnja između dve opštine Sokobanje i Boljevca i podrška grupi, što je od izuzetnog značaja.

O Lokalnoj akcionoj grupi Rtanj pohvalno je govorila i gošća iz Slovenije Mojca Metličar, predstavnica tamošnjeg LAS Bogatstvo Podeželja iz severoistočnog dela Slovenije. Njihova lokalna akciona grupa posluje 17 godina i za to vreme realizovala je 120 projekata.

Upoređujući dve lokalne akcione grupe, Metličar je istakla da njihova koristi lider sredstva Evropske unije, a da LAG Rtanj sa malo para radi velike stvari.

LAG Rtanj osnovan je 2019 godine, a njegov predsednik Slaviša Krstić istakao je da su do sada realizovali veliki broj projekata i da su za to imali značajnu podršku opština Sokobanje i Boljevca.

Na kraju posete gosti i domaćini obišli su prodajna mesta proizvođača rtanjskog meda sa zaštićenom geografskom oznakom i nedavno osnovanu Kancelariju za poljoprivredu i ruralni razvoj u Sokobanji, i dogovorili dalju saradnju.

Tekst: K. Đ; J. R.

Foto: K. Đ.

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 × two =