Ekološko-edukativni centar u Radenkovcu − PEVAC, ugostio mališane sa Malte

Društvo Turizam

Sokobanjsko ekološko društvo,u saradnji sa Planinarskim društvom „Oštra Čuka”,u nedelju su ugostili dva Džudo kluba,„Meliha” i „Širo”, koji su u Sokobanju došli sa Malte. Njihov dom i nekadašnja škola u Radenkovcu ,koja je postala jedan ekološki, edukativni, planinarski centar, primio je svoju prvu veću grupu iz inostranstva.

Ovaj centar, koji je nazvan „Pevac”, što je skraćenica od Planinarski-Ekološki-Vizitorski-Aktivistički-Centar, je u svojim završnim fazama, pred otvaranje i početak rada sa decom. Vladan Dimitrijević, predsednik Sokobanjskog ekološkog društva, istakao je da je njihova želja da se u centru bave edukacijom dece i mladih, i to poštovanju i očuvanju prirode, kao i životom u skladu sa njom.

− Nekako u toku tih naših priprema nama su se javili ljudi sa Malte koji dolaze ovde sa decom, sportistima koji treniraju džudo. Predsednik njihovog kluba gospodin Džozef Kastiljo, koji ima kuću u Dugom Polju, kod Sokobanje i koji veoma voli Srbiju i Sokobanju kako i prirodu, želeo je da mu mi pomognemo da svojim štićenicima prikaže što bolje lepote prirode Srbije i Sokobanje. Mi smo te dve naše stvari povezali i tako je naš Ekološki centar „Pevac”, dobio svoje prve posetioce iz inostranstva, grupu od pedesetoro, uglavnom dece i mladih i nekoliko roditelja, koji su ovde došli da vide kako izgleda priroda Sokobanje. S obzirom da su ostrvska zemlja, kamenita, njima je većina stvari koje ovde vide potpuno nepoznata i kada su u pitanju oblici reljefa i kada su u pitanju životinjske i biljne vrste. Mislim da smo im priredili jako zanimljivu ekskurziju − rekao je Dimitrijević.

David Cucić, džudo majstor iz Zrenjanina koji radi na Malti kao trener Malta Džudo akademije i Meliha Džudo kluba, istakao je da je deci i odraslima ova priroda prelepa, prvenstveno što na Malti ta deca nemaju priliku da dolaze u ovakav kontakt sa prirodom, zbog područija u kome žive.

− Stvarno je prelepo, ovo danas što smo uradili. Ovo je nešto što se retko viđa, a pogotovu deci koja žive na Malti. Domaćini su nas stvarno ugostili i ovo lepo osmislili. Deca su oduševljena hranom. Bila je super. Nisam očekivao da može to tako, veliki kotlić, gulaš. To je nešto što je baš autentično, naše i svima se to baš svidelo. Ova priroda je nešto što treba videti i osetiti. Deca su po prvi put videla sneg i ovakvu prirodu, a to je nešto što je na Malti jako retko − rekao je Cucić.

Ova zanimljiva eskurzija bila je podeljena u dva dela. Prvenstveno su gosti posetili Spomenik prirode „Ripaljku”, gde su imali priliku da se kroz edukativno predavanje vodiča iz Sokobanjskog ekološkog društva i planinarsko društva „Oštra čuka”, bolje upoznaju sa prirodom i okolinom Sokobanje. Da vide kako izgleda taj sistem kaskada i njen najviši vodopad.

Na sledećoj destinaciji Vlasina, gde je napravljen jedan mali neplanirani predah, mnogi od ovih mališana, po prvi put su videli sneg i osetili tu radost belog pokrivača. Drugi deo odrađen je u samom Radenkovcu gde su prilikom obilaska šume hrastova „Rudina” imali priliku da se, kroz predavanja, upoznaju sa svetom životinja ,koji se redovno viđa u sokobanjskom kraju.

Na kraju izleta pripremljene su i interektivne igre,„Sa kamena na kamen” i „Šišmiš moljac“, koje podučavaju o načinu kako funkcioniše živi svet i u kojima su uživali, kako oni najmlađi tako i oni stariji.

A kako je izgledala ova edukativna ekskurzija, možete pogledati i u video prilogu…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

8 − six =