Амбасадорка Немачке посетила Сокобању: Разговори о ГИЗ-овом пројекту (ВИДЕО)

Друштво

Амбасадорка Немачке Анка Конард, представници ГИЗ-а (Немачке међународне организације за сарадњу) и Министарства туризма и омладине јуче су посетили Сокобању. Повод су били разговори о пројекту „Перспективе за младе у руралним срединама у Србијиˮ који се реализује и на подручју ове општине. Амбасадорка Конард истакла је да је ово њена прва посета Сокобањи и да су из прве руке сазнали шта је у оквиру двогодишњег периода постигнуто, на који начин су млади и општина од тога профитирали.

– Као што сам могла да видим постоји добра блиска сарадња између свих актера, захтеви младих се чују, постоји низ лепих пројеката који се заиста спроводе. Сличне пројекте смо спроводили и у другим општинама Србије укључујући и у руралним подручјима земље. Могу само да кажем да је лепо видети какве ствари успеју и како се млади људи приближавају, укључују у процес одлучивања на општинском нивоу и да им се на тај начин омогући да заиста утичу на околности и на прилике тамо где они живе, и надам се да ће и остати – поручила је амбасадорка.

Председник општине Миодраг Николић рекао је да су од 2022. године, када је потписан први споразум о сарадњи са ГИЗ-ом, започели развој омладинске политике.

– Оно што су тада били први кораци јесте формирање Канцеларије за младе и Савета за младе. Међутим није било само оформити их, него и омогућити им да раде, да се укључе у идентификацију проблема младих Сокобање, а затим и у доношење одлука општине Сокобања које ће користити даљем развоју Сокобање, односно наше три гране, а то су туризам, пољопривреда и медицина. У наредном периоду ћемо наставити још тешњу сарадњу, направити вероватно и неку сарадњу са школама. Госпођа Конрад је поменула пројекат који ће омогућити размену деце у школама којем ће се, надам се, прикључити Сокобања са својих пет средњошколских профила – навео је први човек локалне самоуправе.

Поред њега, високе госте дочекали су и представници две омладинске организације које су формиране при општини. Након састанка у општинској згради, делегација је обишла и један пројекат младих који се налази у централном градском парку.

Пројекат „Перспективе за младе у руралним срединама у Србијиˮ реализује се у селима 11 округа, са циљем побољшања економских, друштвених и културних могућности за младе. Политичко учешће младих значајно се повећало у 15 јединица локалне самоуправе. Скоро 200 младих у 10 општина допринело је уређењу простора за младе. Седам јединица локалне самоуправе посветило се оснивању савета младих како би осигурали да се глас младих људи чује и омогући им да сами обликују одлуке које утичу на њихове животе.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fifteen − 9 =