Реаговање на Нацрт плана „Ртањˮ: Израђивач уместо да штити животну средину, одговорност пребацује на Општину

Друштво

Нацрт просторног плана Специјалног резервата природе Ртањ наставља да побуђује пажњу јавности. Два дана након што је овај документ представљен грађанима и даље се нижу претпоставке, сумње и страхови. На адресу наше редакције стигло је писмо Игора Стојановића, представника групе грађана Сокобања, у којем изражава незадовољство оним што је о нацрту просторног плана у изјави за наш медиј навела Дубравка Павловић, један од руководилаца у изради овог документа. Како наводи Стојановић, грађани су узнемирени, а нацрт просторног плана препун неправилности и нелогичности.

– Највећа забринутост код присутних грађана исказана је у примедбама додатног угрожавања демографске слике сокобањских села, као и апсолутна неодговорност и нестручност свих обрађивача по питању заштите животне средине. У самом планском документу стоји да се развијањем овог плана предвиђају негативни утицаји на животну средину и да се то оставља локалној самоуправи на одговорност – навео је Стојановић.

Он је додао да, иако постоје два елабората на тему Сокобањске котлине и Специјалног резервата природе „Ртањˮ, израђених у релативно скором временском периоду, обрађивачи плана нису нашли за сходно да их помену, а камо ли уваже. То како је истакао, узрокује дубоку скептичност код грађана Сокобање и Бољевца, а изјаве госпође Павловић их, навео је, само додатно продубљују.

– За сам план предочен на веб порталу у најмању руку се може рећи да је незавршен. Текстуални део плана наводи чак шест нових акумулација воде од којих су једва три исказана у плану. Текстуални део помиње аква прак, терене за голф, коњичке стазе, објекте разних намена док се на предоченим мапама нити један од поменутих не предочује тачном локацијом – наводи Стојановић у свом допису.

Vrmdžansko jezero

Он се осврнуо и коментар Павловићеве да јавност у Сокобањи није реаговала на јавни увид, окарактерисавши га као лицемерни. Стојановић сматра да је рани јавни увид прошао непримећено због, како је истакао, недовољне транспарентности у раду локалне самоуправе. И презентација плана прошла би непримећено, навео је он, да се вест о потенцијалној градњи више мегаломанских пројеката тик уз строго заштићену зону специјалног резервата природе „Ртањˮ није појавила на једном од локалних веб портала.

– На опаску више присутних да се чак ни јавни увид у поменути план није огласио како треба и да је повређен ‘Правилник о садржини, начину и поступку израде документа просторног и урбанистичког планирања’ неистицањем докумената у току јавног увида у холу општине Сокобања у аналогном облику, госпођа Павловић је кратко одговорила да то њу ‘не интересује’ и да се за то ‘обратимо локалној самоуправи’, што јасно указује на незаинтересовантост и неодговорност Агенције за просторно планирање и урбанизам иако се то јасно наводи као њихова одговорност, а по ‘чл. 55-68. Правилника о садржини, начину и поступку израде докумената просторног и урбанистичког планирања (Службени гласник РС, број 32/19)’ који је иначе и наведен на самом почетку планског документа – објашњава Стојановић.

Ово реаговање још једном потврђује узнемиреност сокобањске јавности када је у питању Нацрт просторног плана за Специјални резерват природе „Ртањˮ за који страхују да може угрозити природу и живот тамошњег становништва.

Нацрт просторног плана који обухвата 213 квадратних километара и шест сокобањских и бољевачких села, урадили су ЈУГИНУС (Југословенски институт за урбанизам и становање), Географски факултет у Београду, Јавно предузеће за урбанизам у Крагујевцу и Центар за планирање урбаног развоја, а руководиоци су Дубравка Павловић, др Велимир Шећеров и Мирјана Маринковић Габарић. Наручилац овог документа је држава, на основу одлуке Владе Републике Србије, док је израду финансирало Министарство грађевинарства.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

5 × 5 =