Подсетник пред првомајске празнике: Сокобањске атракције које вреди посетити и како до њих

Друштво

Лептерија, Калиновица и Очно, Врмџанско и Бованско језеро, планине Ртањ, Озрен, Девица, Крстатац и Буковик само су нека од места на подручју Сокобање, које ће посетиоци моћи да обиђу током првомајских празника.

И само градско језгро може бити место за празнични одмор, а до неких популарних излетишта и локација одатле је могуће стићи и у оквиру дневне шетње.

Излетиште Лептерија – природна оаза недалеко од центра 

Предео изузетних одлика „Лептерија-Сокоградˮ је заштићено подручје, а од центра града удаљено је свега два километра. Аутомобилом се може стићи асфалтним путем, а за пешаке је на располагању неколико стаза. Једна води преко парка „Бањицаˮ, каменим мостом, поред хотела „Моравицаˮ и преко брда Поповица у чијем се подножју налази Лептерија. Други пут води узводно уз Моравицу, стенским путем до ресторана Марко Поло, некадашње Пећине, а одатле се шумском стазом стиже до централног дела излетишта. До Лептерије се може стићи и левом страном Моравице, преко брда Поповица и поред извора Јовановића.

Излетиште Лептерија

На самој Лептерији налази се и природни феномен Богородица у стени и малена камена црквица посвећена рођењу Пресвете Богородице. У близини се налази и извор Беле воде чија је лепота сакривена у густој шуми, а даље се стазом стиже и до чувеног средњевековног Сокограда.

Сам предео је од великог значаја и има другу категорију заштите, а окружују га високи масиви планина Озрен и дела почетка планине Девица по којима се протеже планински пут са чије се висине може посматрати и средњовековни Сокоград. На самом подручју Лептерије су и два видиковца, Големи камен и брдо Поповица, који Сокоград сагледава из једне сасвим другачије перспективе, a до кога се стиже шумским путићем. Маркације планинара и путокази су ту да олакшају долазак до самих места.

На Озрену споменик природе и археолошко налазиште 

Ка југу Сокобање уздиже се планина Озрен, богата шумом, изворима и природним куриозитетима. У близини је језерце и широко травнато излетиште са дечјим мобилијаром и теренима. У кругу Специјалне болнице „Озренˮ и некадашњег санаторијума налази се и први споменик природе у Југославији, водопад Мала и Велика Рипаљка, једно је од најпосећенијих и најчувенијих места у Сокобањи. Рипаљку окружују брда Ковиљача са темељним остацима некадашњег Татумировог града, археолошког налазишта, затим Мечији врх, Копане паре и извор Ђерђелез, познат још из времена Турака кога у путопосима помиње и сам Феликс Каниц. Од Велике Рипаљке, долином реке Градашнице и Грудоњских воденица, неасфалтиран и широк пут, оивичен масивом Ковиљаче и Мечијег врха, води натраг ка урбаном делу Сокобање.

Водопад Рипаљка

Од Специјалне болнице „Озренˮ планински пут води и ка манастиру Јерменчић посвећеном архангелима Гаврилу и Михаилу. Саграђен је, по предању, од стране јерменских монаха који су на овом простору нашли уточиште при бегу од Турака у 14. веку. Манастир се налази на лепом месту, окружен је ливадом и шумом и једним источником – извором воде.

Калиновица, Очно и Власина 

На планини Озрен налазе се и излетнички простори Калиновица и Очно. На Калиновици се, поред извора, букове и зимзелене шуме, посебно истичу близнакиње секвоје, чија лепота одушевљава велики број људи. Недалеко од Калиновице, на заједничком неасфалтираном путу је и излетиште Очно, где се налази и болница за очне болести. Ово је може се рећи непрегледна ливада коју окружује листопадна и четинарска шума, стенски масив планине, а у самом центру ливаде је и „Камен љубавиˮ, где су се по легенди састајали Хајдук Вељко и Чучук Стана.

Очно

Даље ка планини Озрен, селу Језеру је и висораван Власина, популарни излетнички простор густе четинарске шуме. У близини Власине је Оштра Чука, један од врхова планине Девица, до кога се лако долази са овог простора. Од села Језера је и село Раденковац са својом столетном шумом храстова, Планинарско-еколошким домом Певац, лепотом села и околине. То је простор планине Девица, на којој се налази и стенски одсек Девојке, за који се везује легенда о настанку имена ове планине.

Власина

У Врелу задужбина кнегиње Персиде, у Сесалцу камени драгуљ 

Од Сокобање, ка истоку и путу који води ка Књажевцу, а на свега дванаестак километара је и село Врело у коме је и извор реке Моравице. Поред лепоте самог изворишта, уређен је и простор са пратећим мобилијаром. Недалеко од самог извора је Врелска пећина. Пећина има два улаза, али се у њу тренутно не може сићи. Поред првог, јајастог улаза има и други са горње стране, заправо виглед. У селу Врелу се налази и црква Светог Илије, задужбина кнегиње Персиде Карађорђевић, чија је изградња започета 1869. године. Освештана је 1872, а својом архитектуром подсећа на приморске цркве.

Извор Моравице

На неких 19 километара од Сокобање је и село Сесалац у коме се налази Сесалачка пећина, један од камених драгуља Сокобање. Споменик је природе спелеолошког карактера, обилује пећинским накитом сталактитима, сталагмитима, травертинским кадама, танким драперијама, као и богатом флором и фауном. Кроз њу тече река понорница, а на простору око пећине је и уређен пикник простор. Ту је и вештачко језерце изнад саме пећине.

Сесалачка пећина

Знаменитости и зелене површине у градском језгру 

Централно језгро Сокобање, поред шеталишта, мноштва угоститељских објеката, као и знаменитости попут Турског купатила Амама, Милошевог конака, цркве Светог Преображења Господњег, Етно музеја, галерије и Легата Милуна Митровића, красе богато зеленило и паркови. У строгој зони мермера је централни градски парк, један од првих урбанистичких пројеката Сокобање, а ка реци Моравици је парк Бањица. Паркови Сокобање богати су разноврсним дрвећем од којих су нека достигла велику старост, попут неколико платана и кестена у самом центру града.

На неких 300 метара од центра Сокобање је излетиште Врело-Борићи, које окружује борова шума. Опремљено је клупама, столовима, и дечијим мобилијаром. Погодно је за боравак деце и одраслих који имају проблем са дисајним органима.

Борићи

На јужним падинама планине Озрен, изнад Специјалне болнице „Сокобањаˮ, налази се парк шума Чука 2. Парк је лепо уређен, са клупама и столовима за седење и увек у хладу дрвећа или импровизованим кућицама.  Издвојен је од урбаног дела града попут оазе.

Чука2

Кутак за кампере и риболовце и горски предели љубитеље планинарења 

Десетак километара од Сокобање налази се Бованско језеро, вештачка акумулација смештена између Алексинца и Сокобање. Располаже са неколико плажа, а посебно је примамљиво камперима и риболовцима. Онима који уживају у посматрању и фотографисању птица посебну драж даје и предео мрестилишта. Сиве и беле чапље, бели лабудови, дивље патке, роде само су неке од птица које се овде могу срести.

 

Бованско језеро

За заљубљенике у горске пределе неизоставна тачка је планина Ртањ, која своју знаменитост дугује пирамидалном делу планине. На самом врху је и капела Светог Георгија. До планине, са сокобањске стране, води пут од села Мужинца са путоказом, а у подножју је и простор Томићеве колибе од којег пут води ка лакшем делу успона и почетку серпентина.

На око четири километра од села Врмџа, у коме се налазе и остаци средњовековног Врмашког или Латин града, предео Девојачки камен и Николина стена, налази се и Врмџанско језеро. Само подручје језера са кога се види и планина Ртањ богато је природом, пашњацима, шумама и необично извајаним стенама, попут поменутог Девојачког камена. Ртањ, иако препознатљив по пирамиди коју окружују разне, те и мистериозне приче, обилује природним богатствима, пећинама и јамама.

Информације о излетиштима и ономе што можете видети у Сокобањи, доступне су у Информативном центру локалне туристичке организације у центру Сокобање, а и срдачни мештани радо ће упутити госте на место које желе да обиђу.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

17 + 9 =