Народна библиотека „Стеван Сремацˮ јуче је обележила 153 година постојања. Ова најстарија установа културе на територији општине Сокобања, основана је 14. фебруара, по старом календару, 1869. године.
– Један од првих председника читаонице био је Љубомир Дидић познати бањски трговац и вођа Тимочке буне. Од 1986. године библиотека ‘Стеван Сремац’ налази се у овој згради у којој је и данас и располаже са преко 60 хиљада јединица библиотечке грађе – каже Јелена Стојановић, директорка библиотеке.
Поводом дана библиотеке додељене су симболичне награде највернијим и највреднијим читаоцима, предшколцу Мони Николић и ученици основне школе Јовани Јоксимовић. Одржана је и промоција књига „На ветрометини епидемије – др Лазар Генчићˮ аутора Јелице Сретеновић, вишег кустоса Народног музеја у Зајечару и књиге „Стратегија и географијаˮ, коју су приредили госпођа Сретеновић и пуковник доц. др Слободан Ђукић, начелник катедре друштвених наука Војне академије.
Књига „На ветрометини епидемијеˮ говори о животу и раду доктора Лазара Генчића, који је као војни лекар, доносио неке веома важне одлуке у сред епидемије колере у Балканском рату и епидемије пегавог тифуса у време Првог светског рата. Ауторка књиге истиче да није ни слутила да ће књига остати актуелна због пандемије која нас је у међувремену задесила.
Друга књига коју је приредила иста ауторка са доцентом Ђукићем, настала је још давне 1900. године на основу предавања професора Војне академије Петра Мишића и представља вредан историјски извор за проучавање историје високог војног образовања у Србији у периоду који је претходио епохи ратова од 1912. до 1918. године.
Обележавању дана сокобањске библиотеке присуствовао је и Бобан Ђорђевић, директор матичне библиотеке „Светозар Марковићˮ из Зајечара, као и представници јавних предузећа, Књижевног клуба „Соколово пероˮ, Удружења књижевника „Стојан Живадиновићˮ и многи грађани, љубитељи књиге.