Сапун у облику зеца, пса, алапке, али и читаве икебане у различитим бојама, несвакидашњи су призор на једном од штандова на сокобањској променади. Веште руке Соње Благојевић из Сокобање изнедриле су праву малу ризницу сапуна којом изражава своју креативност и испуњава своје слободно време. Како нам каже, оно што је најважније, шаренило које нас мами из њеног Мирисног кутка заправо је природна козметика која је, додаје, здрава за кожу.
– Правим првенствено икебане од сапуна и природне сапуне, односно оне од природних уља. Прво радим ацерате за те сапуне, а онда се ради производња хладним поступком, где се сједињује на одређеној температури природно уље и каустична сода. Онда се ти сапуни суше, разливају у калупе и од четири до шест недеља стоје, пакују се и презентују грађанима. Има пуно разних облика. Они зависе од калупа, мада има и оних који се секу, све зависи шта ко воли и жели, неко воли облике, неко воли да буде равно – упознаје нас са поступком производње на почетку разговора.
Соња је запослена у обрачунској служби сокобањског Дома здравља, а производњом сапуна коју је започела као хоби бави се око две године. Жеља јој је, каже, била да отвори цвећару, а онда је као пандан томе почела да прави икебане од сапуна.
– Међутим приликом рада са тим сапунима и прављењем цвећа од сапуна, схватила сам да је то много лепа ствар, и много је леп доживљај када се ради са тим, и онда сам кренула да проучавам како се у ствари праве они сапуни који негују кожу. Наравно данас на интернету има све да се нађе, да се прочита, да се види. Ступила сам у контакт са људима који то годинама раде, који се баве тиме и онда сам кренула полако да учим – објашњава Соња која на свом штанду купцима нуди и етерична уља и различите мелеме.
У разговору за наш медиј истиче и да природни сапуни не миришу јако као они из продавница, што људима понекад смета, али је, додаје, сигурно да кожи пружају квалитетну и здраву негу.
– Наши људи још не знају шта је то природни сапун. Не знају од чега се састоји, како се користи. Некако је тешко објаснити да се у процесу израде тог сапуна ставља одређени проценат етеричног или мирисног уља, и тај сапун не може да мирише исто као што миришу сапуни из продавнице. На крају тај сапун уопште није мирис и парфем с чиме они треба да се миришу, него је сапун који треба да им негује кожу, јер нема никакве отрове, никакве друге додатке осим природних уља, за разлику од сапуна које купујемо у продавници, тако да је то још увек непознаница нашим људима али ја се искрено надам да ће у неком тренутку да схвате корисност тих сапуна – напомиње Соња, додајући да се њени сапуни због интересантних облика често купују и као поклон.
Цене сапуна на Соњином штанду нису ништа веће од оних у маркету, па се најјефтинији сапун може купити за 150 динара. Има и оних нешто скупљих за које треба издвојити 350. Икебане се крећу од 500 динара, па навише, што зависи од величине и броја цветова. Оно што нам посебно скреће пажњу док разговарамо је са каквим задовољством прича о својој производњи. То показује да она није само додатни прилив зараде већ посао који ради из љубави. А када се споје љубав и креативност, онда засигурно има и успеха, што и овај случај потврђује.
Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић
Фото: Кристијан Ђорђевић