Дачић на скупу у Сокобањи: Секунд непажње може бити фаталан

Друштво

Несреће на путевима су резултат различитих фактора, а незнање и непажња могу бити један од њих, чуло се, између осталог, на Каравану безбедности саобраћаја који је одржан јуче на шеталишту у Сокобањи, а у присуству министра и потпредесдника Владе Србије Ивице Дачића. Караван је одржан у оквиру националног пројекта који спроводи Министарство унутрашњих послова, а партнери су Општина Сокобања, Агенција за безбедност саобраћаја, Ауто-мото савез Србије, Црвени крст Србије, Националан возачка академија…

Поред саобраћајне полиције у реализацији пројекта допринос су пружали и Сектор за ванредне ситуације и Службе хитне медицинске помоћи. Велики број окупљених грађана имао је прилику да се на бројним штандовима упозна са радом ових служби, а међу учесницима су били и представници сокобањских јавних установа.

Задовољство што се овакав један догађај уз присуство високих званичника одржава у Сокобање исказао је први човек општине Миодраг Николић у обраћању присутнима, рекавши да је овај едукативни скуп користан за децу, али и добар подсетник за одрасле.

– Не знам колику би тежину имао овакав један караван да у сваком од ових градова и општина није био и лично присутан министар Дачић, хвала му на томе. Ово је један час који није као школски час, који не траје само 45 минута или сат времена, него траје цео живот. Нажалост и ми старији, а и деца, некад заборавимо многа од ових правила којима се подсећамо на овом скупу – рекао је председник Николић и захвалио се на доласку окупљеним мештанима и туристима, а пре свега деци, васпитачима и учитељима.

Важно је да сви учесници у саобраћају знају правила, да буду свесни одговорности коју носи вожња на путу како би се смањили ризици од несреће, поручио је на јучерашњем скупу, поред осталог, министар Ивица Дачић. Он је додао да се едукативне кампање о безбедности у саобраћају спроводе управо из тог разлога да би се подигла свест о правилима и одговорности коју имају возачи, али и сви остали учесници у саобраћају.

– Зато овај Караван за безбедност саобраћаја путује од града до града и сви учесници ове кампање дају све од себе да допринесу подизању свести људи о одрживим темама као што су правила и одговорност у саобраћају. Труде се да мотивишу људе да размисле о свом понашању и да предузму одговарајуће кораке, одговорне кораке – рекао је министар.

Он је додао да је највећи број смртних исхода могао бити избегнут и да је то одговорност свих нас, односно грађана који на било који начин учествују у саобраћају. Само секунд непажње и одсуства концентрације, додао је, може довести до фаталног исхода.

– Док смо за воланом ништа друго не сме да буде важније. Ако се јави неки проблем који може да вас деконцентрише, станите на првом месту које је безбедно за заустављање, решите оно што вас ремети и онда наставите пут тако да не угрозите ни себе ни друге. Саобраћајна полиција има важну улогу на српским путевима. Континуирано прати фреквенцију саобраћаја, како би реаговали на потенцијалне проблеме и ризике на путу. Њихово присуство и активности које спроводе утиче на одржавање реда у саобраћају. Редовно контролишу и кажњавају оне који крше прописе – рекао је министар.

По његовим речима, репресивне мере имају одређени ефекат у смањењу броја прекршаја и повећању свести одговорног понашања у саобраћају. Међутим да би такве мере биле ефикасније, додао је, важно је да се комбинују са превентивним активностима, едукацијом, промоцијом безбедности у саобраћају и променом свести возача о важности придржавања саобраћајних правила.

Министар је у свом обраћању истакао и да је Сокобања због своје лепоте и лековитости атрактивна туристима и да због тога велики број возила пролази свакодневно путевима целог Зајечарског округа. Нажалост често се, како је додао, дешавају и саобраћајне незгоде.

Дачић се захвалио свима који су дошли на Караван безбедности саобраћаја у Сокобањи, посебно саобраћајним полицајцима који, како је навео, марљиво раде. Он је позвао велики број окупљене деце да се упознају са полицијом, рекавши родитељима да не треба да их плаше полицајцима, јер деца треба да воле полицију, а да су криминалци ти који треба да их се плаше.

– Да кажем и деци слободно можете да уђете у ове полицијске аутомобиле јер можете слободно и да изађете. Кад будете старији тешко ће те моћи. Кад уђете нема изласка одатле – поручио је министар.

На крају свог обраћања присетио се и када је као дечак долазио у Сокобању.

– У Сокобању сам долазио први пут пре, 40 година или тако нешто, као дечак и тад ми није било важно, чуо сам да се говори али нисам то сматрао озбиљно јер сам био млад. Сад кад већ имам 58 година често се сетим онога што кажу ‘Сокобања, Сокоград, дођеш стар, а одеш млад’ – присетио се Нушићеве крилатице.

Након обраћања, министар Дачић у пратњи присутних, обишао је и штандове постављене на сокобањском мермерном шеталишту и разговарао са грађанима. Он је том приликом обишао и припаднике Полицијске станице Сокобања, као и Ватрогасно-спасилачког одељења и истакао да ће МУП наставити да улаже у боље услове рада свих припадника Министарства како би још ефикасније извршавали свакодневне задатке.

Текст: Кристијан Ђорђевић; Јелена Радовановић

Фото: Кристијан Ђорђевић

Више фотографија на фејсбук страници: Sokobanja press 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

three × one =