Врмџанка покренула програм „Ново лице жене са селаˮ: Едукација бесплатна

Друштво

„Ново лице жене са селаˮ назив је бесплатног менторског програма осмишљеног да женама на селу пружи подршку и унапреди квалитет њиховог живота. У току је пријава за други циклус овог пројекта у организацији Центра за друштвено одговорно предузетништво ЦДОП, који ће бити отворен до 15. октобра. За учешће се могу пријавити младе жене са села, припаднице етничке мањине или повратнице, између 18 и 40 година старости, а биће укључено укупно 20 полазница. У оквиру шестомесечног периода, од новембра до маја, едукација ће се спроводити онлајн, а биће реализована и два окупљања уживо.

Овај курс спроводи се у оквиру пројекта Немачке развојне сарадње „Перспективе за младе у руралним срединама у Србијиˮ који спроводи ГИЗ у партнерству са Министарством туризма и омладине Републике Србије.

Илустрација freepic

– Овај менторски програм има, пре свега, идеју да помогне жени да постави своју идеју на начин да може да приходује од тога. Оно што је реалност на терену је да углавном када кажемо ‘жена са села’, она се бави нечим, помислимо само да је то нека врста хобија, нешто што је успутно, али за живот на селу за једну породицу и породично газдинство потребно је много више од производње зимнице или хеклања, производње сувенира, али чак и са тим аспектом жене могу да допуне свој буџет, а негде и да покрену после тога и озбиљнију производњу када пронађу одговарајуће тржиште и пласман на то тржиште – објашњава Драгана Томић Пилиповић, економисткиња и председница Центра за друштвено одговорно предузетништво.

За едукацију се могу пријавити све заинтересоване жене које имају неку идеју или, како каже наша саговорница, сумњају у своју идеју. Свака од учесница добиће менторку која ће јој помоћи да своју идеју реализује. Наша саговорнице истиче да је све бесплатно, а да позив није ограничен само на Сокобању, већ је отворен за целу Србију. Она истиче и да мрежа коју води има преко 120 активних чланица из целе земље, као и да се на њиховом сајту www.mrezajezgro.rs могу наћи бесплатни садржаји изузетних жена које су постигле резултате кроз своја лична пословања и предузетништво и то несебично поделиле.

Илустрација К. Ђ.

Несвакидашња је и прича наше саговорнице Драгане Томић Пилиповић која се пре 15 година доселила у Врмџу и ту почела да остварује своје професионалне снове.

– То нас све враћа у 2008, 2009. годину, када сам још увек радила у великим пословним системима, у вези са људским ресурсима. Тада сам хтела да се вратим својој изворној љубави, а то је едукација људи. Али сам то хтела да реализујем у окружењу где је природа, и да све те едукације у ствари буду у природном окружењу. Тако је настала идеја за Центар за едукацију у природи који данас знамо као Центар за друштвено одговорно предузетништво које има у свом деловању физички простор који је исто сад препознат као ‘Rural hub’ или први ‘Co working’, заједнички простор за рад на руралу. Пресељењем животом и радом у Врмџи сам, пре свега, добила живот, а по најмање бизнис план и то је у суштини моја највећа победа као и моје породице. Ми смо дошли буквално три дана после рођендана наше деце, трећег рођендана наше ћерке и првог рођендана и крштења нашег сина, тако да су они прави Врмџани – прича наша саговорница.

У почетку је, каже, било дилеме и несигурности, али када се дође до неког решења и видљивих резултата првих идеја онда је то „ветар у леђаˮ за надаље.

– Нормално је и људски да се питамо, да ли ћемо моћи, да ли имамо снаге, на шта ће све ово изаћи и чему ово све води, али нам зато даје још више снаге да истрајемо, да будемо упорни, да проналазимо решење и када стигнемо до неке материјализације те наше прве идеје, кажемо ‘то, браво, успели смо, идемо даље’. Мислим да на тај начин остављамо и залог млађим генерацијама, деци, да треба да покушају да дају све од себе да би остварили своје снове и жеље – искрена је наша саговорница.

Село Врмџа; Фото: Кристијан Ђорђевић

Занимљиво је да мрежа Језгро коју је 2019. представља концепт који умрежава жене са села, али и све оне жене које су заинтересоване за живот на селу.

– Има доста жена које живе у граду или приградским подручјима које званично нису са села, али имају жељу и потребу да буду што ближе баштама, цвећу, зимници и многим другим активностима којих се сви радо сећамо када смо били мали и проводили време на селу. Мрежу сам покренула са идејом да жене које имају искуство пренесу то своје искуство и знање другим женама и то је било под иницијативом ‘Жена жени’ – додаје ова успешна жена.

Програм који тренутно спроводи „Ново лице жене са селаˮ, како наводи, није само сет вештина, већ путовање ка јачању унутрашњег потенцијала, преиспитивању ставова и изражавању јединственог гласа сваке учеснице. Заинтересоване за учешће више информација и пријаву могу наћи на mrezajezgro.rs или на линку преко Фејсбук странице (Mreža jezgro).

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

7 + 20 =