Правилна исхрана важна у превенцији болести

Друштво

Правилна исхрана је веома битан фактор у превенцији незаразних и хроничних обољења, напомиње Марија Николић, патронажна сестра Дома здравља у Сокобањи. Она истиче да смо сведоци климатских промена у свету, што удружено са актуелним ратним дешавањима, утиче на производњу хране која више није као некад. Око 2,8 милијарди људи, што је отприлике трећина светске популације, по речима наше саговорнице, није у стању да себи обезбеди барем један основни оброк.

Да би се, између осталог указало на проблеме неправилне исхране екипе Црвеног крста и Дома здравља јуче су разговарале са грађанима Сокобање, при чему су заинтересованима мерили ниво шећера у крви и крвни притисак. Ова акција организована је поводом 1. октобра Међународног дан старијих особа, 16. октобра Светског дана хране, а наша саговорница додаје и да је читав октобар месец правилне исхране.

– Поготово што је акција усмерена према старијем становништву апелујемо на правилну исхрану. Није битна количина већ је битно то да се распореди у тим правилним оброцима. У суштини, боље јести мању количину, али да буде квалитетна, наравно колико то дозвољавају тренутно економски услови – истиче.

Правилна исхрана и здрави стилови живота веома су важни и код младе популације, па је то разлог што ове две службе током године организују предавања и радионице у сокобањској основној школи.

– Младима скрећемо пажњу како се треба правилно хранити. То подразумева три оброка и две ужине. Неправилна исхрана је ризико фактор у превенцији гојазности, поготово код деце. Поред те правилне исхране, наравно битна је и физичка активност. Храна је буквално трећа битна ствар поред ваздуха и воде за постојање једне особе и увек се правилна исхрана провлачи на неки начин у превенцији свих болести – подсећа наша саговорница.

Светски дан хране један је од најважнијих у календару јавног здравља и обележава се у око 150 земаља света. Дан старијих особа установљен је како би се указало на проблеме ове популације која заузима више од четвртине становништва у Србији. Према последњем попису из 2022. од 6,7 милиона становника 1,9 милиона су старији од 60 година.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

Фото: К. Ђ.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

20 + twenty =