Trinaest dana nakon što smo po novom ili gregorijanskom kalendaru dočekali Novu godinu, večeras ćemo u nju ući i po pravoslavnom ili julijanskom kalendaru. Takozvana Srpska nova godina biće dočekana večeras širom naše zemlje.
U različitim krajevima Evrope ona je poznata kao stara, julijanska ili pravoslavna Nova godina. Iako nije zvanična slavi se i u Bosni i Hercegovini, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, pravoslavnim delovima Hrvatske. Novu godinu dočekuje i pravoslavno stanovništvo u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Gruziji, Moldaviji. Tradicija proslave julijanske Nove godine postoji i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj, kao i u nekim delovima Škotske.
Julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 14. januara po gregorijanskom kalendaru što je u stvari 1. januar po julijanskom kalendaru.
Zvanično 1919. godine država Srbija prelazi na računanje vremena po gregorijanskom kalendaru. Kako Srpska pravoslavna crkva nikada nije priznala gregorijanski kalendar, ona je nastavila da obeležava praznike na tadašnji način.
U seoskim sredinama običaji u vezi sa srpskom Novom godinom su se negovali i kada se, zbog komunističke ideologije, nije blagonaklono gledalo na obeležavanje ovog praznika. Pravoslavna Nova godina naziva se još i Mali Božić, a poklapa se i sa crkvenim praznicima Obrezanje Gospoda Isusa Hrista i krsnom slavom Sveti Vasilije Veliki. Tog dana jede se glava božićne pečenice, a to je najčešće glava jagnjeta ili praseta, a u nekim krajevima domaćice mese novogodišnju česnicu.
U pojedinim delovima Srbije spaljuju se ostaci badnjaka, a veruje se da, pored bogate trpeze, na ovaj dan u kuću treba uneti neku novu stvar, kupljenu tog dana, kako bi kuća i ukućani tokom cele godine imali napretka.