Порекло Дана шале: Од Ноја до европске реформе календара

Друштво

Први дан априла обележава се као Светски дан шале. Порекло обележавања овог датума под велом је мистерије, а у модерна времена је све више комерцијализовано. По некима, обележавање првог априла има и мало дубље значење.

Прављење смицалица током 1. априла јавља се у Чосеровим Кантербријским причама из 1392. година, мада постоје неке индиције да је реч о много старијем празнику. Поједини историчари постављају тезу да обележавање 1. априла датира из библијских времена. У једним енглеским новинама, тачније чланку објављеном 1789. године, Ноје је тог датума први пут пустио голубицу у потрази за копном, што се испоставило прерано. Потврда томе и да сe то догодило баш 1. априла пише у Хебрејским списима и у 71. сури Курана. Постоји још једно библијско тумачење где се тврди да је на данашњи дан Понтије Пилат послао Исуса до Ирода и назад, што се тумачи као смицалица или узалудан посао.

Ни Стари Рим није изузет као потенцијални извор Дана шала, пошто су тадашњи грађани умели да се забављају притом смишљајући различите шале. Вековима касније, у 16. веку, по неким теоријама у Европи је та традиција почела са реформом календара. Нова година која се дочeкивала 1. априла померена је на 1. јануар, a надимак „априлска лудаˮ дат је онима који су празник прослављали 1. априла.

Постоје веровања да се један народни празник појавио крајем средњег века у Европи као „Дан свих лудаˮ и као општенародно весеље. По другима се пак појавио у Француској у 16. веку, око 1564. године, када се за онога који је насамарен давала такозвана „априлска рибаˮ. Британци ипак мисле да је дан шале преузет са истока, а први април зову „Даном свих глупакаˮ.

Светски Дан шале је један од најпознатијих међународних празника, али мало је оних који су упознати са чињеницом да се шале ипак и по традицији збијају само до поднева, до 12:00 часова.

У историјату обележавања овог датума остале су забележене и бројне медијске шале, од којих су неке чак и биле толико неумесне да су њихови творци на крају сносили последице. Такав случај десио се када је Бостонски канал 7 објавио ванредне вести како би обавестио јавност о наводној ерупцији вулкана у Масачусетсу. И поред тога што је на крају прилога изговорено чувено „Априлилилиˮ, паника која је настала на улицама града, за последицу је имала отпуштање аутора шале. Медији су као априлску шалу, по писању Историјског забавника, објављивали и да срушио торањ у Пизи, да Биг бен постаје дигиталан и да Швајцарци са дрвета беру шпагете.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

13 + eighteen =