Сокобањски каратисти настављају да нижу успехе, представљајући општину у најбољем светлу када је овај спорт у питању. Са 23. Међународног турнира „Нипон топ тенˮ у спортском центру „Вождовацˮ донели су чак пет медаља. Треће место освојиле су Велика Транде, Неда Радојковић и Ема Милутиновић, а медаљом се окитио и Реља Миливојевић. Екипно су сокобањски каратисти у саставу Транде, Миливојевић и Милутиновић освојили бронзу.
На овом престижном турниру у Београду учествовало је преко 650 такмичара из 69 клубова из Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Словеније. Тренер сокобањског „Озрен Сокотопаˮ Ивана Занфировић каже да је учествовало десеторо сокобањских играча и да су резултати веома добри с обзиром на квалитет такмичења.
Тема турнира била је „Девојчице у спортуˮ, а Занфировићева износи податак да је у каратеу увек било више девојчица него дечака, што се показало и током тридесетогодишњег рада клуба. Она додаје да то није типично само за Сокобању, већ је та статистика видљива и у другим местима. Каже да јој је драго што девојчице имају више интересовања за борилачке вештине, с обзиром да је женски спорт на глобалном нивоу скрајнут.
– Има феноменалних спортисткиња, великих имена у сваком спорту, а неправедно запостављених. Тако да се ето и кроз овај турнир на који смо били ‘Нипон Топ 10’ потенцира женски спорт и било је много више пријављених девојчица него дечака што је врло интересантно. Клубови се јесу одазвали са свим екипама, од полетараца до сениора, али је махом било много више девојчица него дечака, што је феноменално и за спорт и за наравно карате уопште – каже Занфировићева.
Као неко ко је учествовао на турнирима широм света, наша саговорница, додаје да без обзира што смо ушли у 21. век женски и мушки спорт нису на истом нивоу. Још драстичније је, каже, било ранијих година.
– Ја сам се такмичила и пре двадесет и пет година, тако да су и тада девојчице увек на такмичењу морале да чекају, буквално по цео дан, да дечаци заврше своје наступе па тек онда да учествују. И што се награда тиче и дан данас нису изједначене када је реч о првим местима у женској и мушкој конкуренцији. Причам за карате спорт, где су некада и за једну трећину или дупло веће награде код мушкараца него код жена, а знамо да су што се каратеа бар тиче девојке у борбама и у катама увек биле борбеније и срчаније од мушкараца – додаје ова спортисткиња.
Како каже, нада се да време испред нас доноси неке боље услове за женски спорт и уопште за спорт у Републици Србији. Она је похвалила каратисткињу Тању Петровић и њено залагање за родну равноправност у спорту, додајући да су то мали, али обећавајући кораци.
Текст: К. Ђ; Ј. Р.