Обележен Дан ослобођења Сокобање у Другом светском рату

Друштво

Полагањем цвећа на Споменик палим борцима и жртама фашистичког терора обележен је 14. август, у историји Сокобање забележен као Дан ослобођења у Другом светском рату. „Данас је дан веома значајан за ову средину и шире јер је тада прео 80 година напокон савладано највеће зло човечанства звано фашизамˮ, поручио је на скупу др Салвољуб Јовановић, председник СУБНОР-а Сокобање.

– То зло је кренуло 1941. У народу се родио бунт у антифашистичком облику, кренуле су ватре са Озрена предвођене Алексом Маркишићем, Димитријем Драгојевићем, Рајком Вићентијевићем, Поповићем, Панићем и многим другима и осталима по Србији. Сагледан је непријатељ био, али се голоруки народ брзо истрошио. Настало је затишје једно годину и по, можда и две, да би се 1943. поново окупила снага, букнула ватра у срцу, патриотизам, родољубље, витештво, жеља за слободом и наравно нада и вера у себе и свој народ – навео је Јовановић.

Он је подсетио на битку која се одиграла на планини Буковик, када су се сукобиле две унутрашње непријатељске стране, припадници 23. дивизије НОВЈ и равногорског корпуса, која је, како је навео, претходила коначном ослобођењу.

– Ми смо успели да битком на Буковику предвођеном 23. дивизијом савладамо те наше унутрашње непријатеље, четнике. То је наша ‘рак рана’ где су се два брата побила, ми смо ту имали негде око 500, 600, 700 жртава… И све су то били Срби. Наравно ми то морамо опростити једни другима, али никако заборавити, да нам се то не би поново вратило. И ето након те битке убрзо долази слобода Сокобање 14. августа уз помоћ 14. Народноослободилачке бригаде – сматра председник сокобањског СУБНОР-а.

Тог дана, 14. августа 1944. године 23. ударна дивизија Народноослободилачке војске Југославије код Николинца напала је фашистичког окупатора и протерала га ка Бованској клисури и планини Ртањ, након чега је ушла у Сокобању и ослободила је.

Обележавању датума присуствовали су генерал Видосав Ковачевић, председник СУБНОР-а Србије, представници локалне самоуправе, народна посланица Оливера Денић, као и чланови СУБНОР-а Сокобање, ОРВС Сокобање и Општинског одбора Социјалистичке партије Србије и остали грађани.

Јовановић је навео да је то урађено доследно, принципијално, онако како одговара српском бићу и СУБНОР-у, подсетиши да их је у томе подржала и локална самоуправа.

Текст: К. Ђ; Ј. Р.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

four × 3 =