Komunalije: Poskupljenje bilo neminovno, cene i dalje manje od proizvođačkih

Društvo

Javna komunalna preduzeća širom Srbije ukazuju na višestruko poskupljenje repromaterijala u poslednjih godinu dana, koja njihova poslovanja čini skoro neodrživim. S druge strane u očuvanju životnog standarda građana, stabilne cene komunalija su veoma bitne. Ima onih retkih koji kažu da te usluge i nisu preskupe, imajući u vidu njihovu važnost. Svoju računicu imaju u „Napretkuˮ koju su nam predočili u razgovoru.

Voda

Na enorman skok cena repromaterijala upozorila je i Ana Veljković, direktorka JKP „Napredakˮ koja nam kaže da su zbog opšte situacije u svetu cene svih materijala, koje utiču na komunalne cene, višestruko povećane. Napominje da se samo cena struje, koja učestvuje u formiranju cene vode značajno, zbog pumpi, povećala 400 odsto. Isto toliko skuplji je i hlor, a i ostale cene građevinskog materijala, cene radnika i svih reagenasa, zatim cene svih obaveznih pregleda vode su skočile za između 50 i 400 odsto.

‒ Dakle cena koštanja vode je 107 dinara, kada smo radili tu kalkulaciju, a mi smo je naplaćivali 52,89 dinara. Nama su odobrili povećanje na 60 dinara. Moram reći da smo uveli jednu taksu koja će biti po računu 183 dinara. Ona postoji u većem broju gradova, pre svega u Vrnjačkoj banji je 200 dinara. Ona podrazumeva sve one stvari koje se nama nameću da održavamo, a koje zapravo nemamo odakle da finansiramo ‒ kaže direktorka Veljković.

Ona još dodaje da su sada u obavezi, po novoj opštinskoj odluci, da sami finansiraju zamenu vodomera. Ranije su ih građani kupovali i bilo je njihovo vlasništvo.

Foto: Ilustracija (izvor: Gugl)

‒ Sada JKP mora da menja vodomere i planirali smo zamenu 700 vodomera, a ta nabavka će se kretati između 4 i 4,5 miliona dinara, koje mi na žalost nemamo. Sve troškove na održavanju vodovodne mreže, na žalost na pucanju ovih vodovodnih cevi koje su svakodnevne i kojima građani svedoče, mi finansiramo i to iz ostalih delatnosti jer ne možemo da pokrijemo iz cene vode ‒ objašnjava naša sagovornica i moli građane za razumevanje.

Direktorka u izjavi za naš medij navodi i cene vode u okruženju.

‒ U Aleksincu je blizu 85 dinara, u Zaječaru je 60, ali zato za privredu blizu 150 dinara, u Nišu je mnogo veća, tako da jednostavno smo bili primorani da povećamo cenu vode i da uvedemo ove takse da bismo opstali i da bismo obezbedili građanima vodosnabdevanje ‒ kaže Veljković.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

4 × two =