Хладно пролеће неће значајније утицати на приносе житарица

Друштво Пољопривреда

Српски ратари, па и они на подручју општине Сокобања, за разлику од колега воћара, за сада се могу надати солидној години. Стручњаци кажу да је, што се ове културе тиче, хладно пролеће донело и нешто добро. Дипломирани инжењер ратарства и повртарства Срђан Цветковић, саветодавац у Пољосервису Књажевац, наводи да су биљке углавном здраве и да није било услова за развој болести. То се потврдило и на огледној парцели у селу Читлуку где су засађене 24 сорте пшенице, јечма и тритикале пет семенских кућа.

– До пре неколико дана смо ложили кући парна грејања или шпорет, тако да су све биљке, па и пшеница, јечам претрпели одређени стрес. То ће сигурно утицати на принос. Прегледом смо установили да усев нема болести. Он јесте третиран фунгицидима у периоду када је то требало, а што се тиче приноса надамо се да буде 5,5 тона просек парцеле што је за ову производну годину добру – наводи овај стручњак.

И пољопривредни произвођач Бојан Димитријевић из села Милушинца, власник огледне парцеле, каже да с обзиром на лоше сетвене услове, неповољну зиму и хладно пролеће, призор на имању и није тако лош.

– Одрађене су све агротехничке мере, ђубрење је било на јесен два килограма по ару, на пролеће још килограм и по азота по ару, тако да сам задовољан, лепо изгледа. Мислим да ће ове године род диктирати цену, јер све мањка и воће и кукуруз је лош – каже овај произвођач, додајући да је проблем и што у селу нема младих који би се бавили пољопривредом јер, како сматра, ко оде у град у село се више не враћа.

Значај огледних парцела, попут ове која је представљена данас у Читлуку, огледа се у томе што произвођачи могу видети производне потенцијале одређених сорти, на основу чега могу одабрати најбољу коју ће узгајати на свом имању.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

2 × 4 =