Борцима и боркињама који су учествовали у ратовима деведесетих година, са подручја Сокобање, јуче су уручене Борачке споменице. Признања су добили и потомци страдалих бораца, као спомен на жртву својих најмилијих. Око седамдесет Борачких споменица уручио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миле Росић, поручивши да свака споменица носи нечије име, нечију судбину и нечији део живота који је заувек промењен.
– Ове споменице нису само признања. Оне су завет да нећемо заборавити. Они, који су дали глас, којих више нема, знак захвалности онима који су стали, који су остали, и опомена свима нама да слобода никада није дошла сама од себе. Док их данас уручујемо желим да поручим свима вама да нисте заборављени. Држава памти, народ памти, Сокобања памти – поручио је државни секретар.
Наши преци научили су нас како се воли своја земља, како се бори за свој народ и уткали нам вредности части, поштења и оданости, рекао је председник општине Миодраг Николић.
– Краљ Александар Карађорђевић је давне 1920. године установио Албанску споменицу. Хероји који су бескомпромисно победили фашистичког окупатора, на својим грудима су поносно понели Партизанску споменицу. Од 2023. године Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања додељује Борачку споменицу, која је установљена уз подршку Владе и нашег председника Републике Србије као симбол захвалности свима који су деведесетих година прошлог века бранили нашу земљу и српски народ – подсетио је Николић.
Један од бораца, коме је јучерашњој свечаности уручено признање је Дејан Станисављевић који је 1999. године, за време НАТО бомбардовања био у 23. Пешадијској бригади Књажевац.
– Мени Споменица много значи, као и свима нама. Мислим да је добро то што су се сетили и нас, учесника ратова – рекао је Станисављевић.
Након свечаности и доделе признања разговарало се и о евентуалним бенефитима које би борци требало да добију. Државни секретар Росић рекао је да су тренутно у фази договора око измене закона које би омогућио борцима низ олакшица. Како је образложио, потребни су и преговори са Министарством финансија што ће морати да сачека формирање Владе.
Росић је додао да је ресорно Министарство покренуло иницијативу да се изради апликација кроз коју ће борци моћи да остваре одређене бенефите. Да би се то реализовало морао би да се укључи и приватни сектор, а борци да би остварили права мораће да буду регистровани, односно да имају борачке легитимације.