У сокобањској библиотеци „Стеван Сремацˮ данас је почело обележавање 156 година од почетка читалаштва у Сокобањи. Установа је основана 14. фебруара 1869. године, првенствено као читаоница, а потом и као библиотека. Садржи библиотечки фонд од преко 60 хиљада наслова.
Најстарија књига у сокобањској библиотеци је на француском језику Tableau de l’histoire de France коју је написао Пол-Огистин Алец. Штампана је у Паризу 1788. године, док је најстарија на српком Плутархова књига о васпитању деце, штампамна у Будиму 1808. године.
О отварању првог читалаштва у Сокобањи сведочи документ који се чува у Архиву Србије. Упућен је министру просвете и црквених дела у коме га начелник Алексиначког округа обавештава да је 20. фебруара 1869. године отворено читалиште у Сокобањи.
У својој историји библиотека је више пута мењала место. Године 1985. сели се из зграде Основне школе у зграду где се и данас налази. Објекат је некада припадао деди глумца Љубише Бачића.
У својој историји Библиотека није имала издавачку делатност све до 1995. године, изузев штампања и издавања каталога за неке изложбе и презентације традиционалне народне културе краја. Првенац у издавачкој делатности Библиотеке била је књига „Сокобањски сонетиˮ аутора проф. др Живојина Николића, уз рецензију Стевана Раичковића и Тиодора Росића, илустрована цртежима академског сликара Милуна Митровића.
Насловна фотографија: Из архиве