У наредних недељу дана, до 18. маја, десеторо академских сликара ствараће нова дела у склопу 29. Уметничке колоније „Сокоградˮ. Свечано отварање уприличено је јуче у Легату Милуна Митровића где су у оквиру изложбе представљени радови са претходне колоније.
По традицији, уметници ће стварати у инспиративном амбијенту подно Озрена, а уметничка дела поклониће Сокобањи.
– Имамо нову екипу уметника која ће овде, пре свега, надам лепо да одмори, да се проведе и остави нам по једно уметничко дело – рекао је на отварању Братислав Мајкић, референт музејских делатности, задужен за организацију колоније испред Народне библиотеке „Стеван Сремацˮ, захваливши се Културном центру на сарадњи и уступљеном простору Легата.
Међу десеторо академских сликара који ће боравити у Сокобањи је Мирољуб Ђорђевић из Ниша, најстарији учесник колоније. Осамдесетогодишњи нишки сликар радо учествује на сокобањској колонији, где га, како каже, поред инспиративног простора привлачи и гостопримљивост људи.
– Сарадња је обострана, природа издашна, тако да ништа не мањка. Најмање пет пута сам био на овој колонији. У ову бању су долазили и Турци, трговци, пуно је речено. Све што имам да кажем о Сокобањи је у суперлативу – рекао је Ђорђевић, који Сокобањи сваке године оставља лепе и светле пејзаже пуне боја и инспирисане околним дрвећем и природом.
Овај сликар каже и да је учешће на колонији важно због размене искустава, посебно за млађе сликаре који од старијих колега могу да науче технички приступ обради слике.
На колонији и ове године учествује Драган Стокић Рајачки, сликар из Зајечара, који је након прошлогодишњег учешћа Сокобањи поклонио слику Сокограда са околином, својствену његовом уметничком изражају. Сликарска колонија је прилика да уметници изађу из атеље, каже овај сликар.
– Ми проводимо већину времена у атељеу. Овакви скупови су мелем и за душу и за нашу креацију. Зато сам захвалан организаторима и оним који наравно то подржавају и са материјалне стране јер један скуп овог типа тражи и финансијску подршку. Сокобања за сад је репрезентативна и по простору ове галерије, ретко где имамо такве услове, и по смештају и по свему. Као уметник могу само да будем срећан да ходам стазама Андрића и господина Милуна Митровића – рекао је Рајачки, истичући да се сокобањска колонија приближава тридесетогодишњем јубилеју чиме се мало колонија у Србији може похвалити.
Поред поменутих сликара, на овогодишњој колонији учествују и Александар Девић из Нишке Бање, Оливера Протић из Београда, Ђорђе Милошевић из Алексинца, Драгана Кнежевић из Неготина, Милица Лилић из Беле Паланке, Јадранка Вукојић из Ниша, Невена Никодијевић из Деспотовца и Момир Армуш из Сокобање.